| SilentRain a întrebat:

Voi sunteți de acord cu operațile estetice?

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este neaparat necesară, da. In rest, nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu corpul sau, nu vad de ce trebuie sa conteze parerea noastră

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt împotrivă, dacă este necesară iar nu de fițe.
Asta din cauză că orice intervenție cu bisturiul asupra corpului constituie o primejdie vitală, pe care cel ce se supune unei operații estetice nu o ia în calcul. Ce poți câștiga și ce poți pierde, trebuie pus în balanță.

| Drimmero a răspuns:

Eu as apela la ele doar daca as avea vreun defect vizibil, sper sa nu ajung acolo, cat despre alea care au impresia ca devin mai frumoase...de fapt ele devin mutilate! La 50 de ani se vor topi pe picioare.

| Wr3nch a răspuns:

Da. Pe banii lui fiecare face ce crea si nu e problema mea.

| Celcestietot a răspuns:

Daca persoana are niste motive extraorinare, da, iar in rest, nu.

| Frank51 a răspuns:

Pentru mine nu, pentru altii i don't care.
Daca operatia este foarte simpla si a fost facuta de milioane de ori cu rata de succes 100% nu mi se pare ceva rau.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mi-aș complica viața cu așa ceva. Poate doar dacă aș avea o problemă serioasă, vizibilă, care mi-ar afecta cumva viața.

| StrongHeart a răspuns:

Esti frumos asa cum te-a lasat natura, nu vad de ce ai avea nevoie de asa ceva.

| AnastasiaK a răspuns:

Da, sunt de acord, chiar ma gandesc sa-mi fac in viitor laughing

Totusi, cred ca ar trebui sa fie de datoria chirurgilor esteticieni sa spuna stop in anumite situatii si sa nu accepte sa schimbe prea mult. Ma refer la alea care pleaca de la cabinet cu buzele de parca le-a batut cineva si viseaza la sani cat pepenii...deja aici nu mai vorbim de frumos, vorbim de niste oameni care nu au simt estetic si care cred ca mai mare inseamna mai bine. Asa cum un endocrinolog nu ar accepta sa prescrie pacientilor tratamente care le fac rau, consider ca chirurgul estetician nu ar trebui sa accepte interventii care uratesc. Iar unii intr-adevar refuza astfel de cazuro, dar nu toti.

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

'Totusi, cred ca ar trebui sa fie de datoria chirurgilor esteticieni sa spuna stop in anumite situatii si sa nu accepte sa schimbe prea mult. '

Unde-i banul, nici mila nu exista!

| Yurisa a răspuns:

Da, nu sunt facute pe banii mei laughing

| Seba2013 a răspuns:

Nu prea dau importanta frumusetii exterioare pentru ca tine de materie. Iar asta oricum este efemera, doar o atractie fizica. Mai de apreciata este frumusetea interioara pentru ca atunci cand apare pe scena poti sa ai zile negre. Nimeni nu vrea langa el un prieten fara valori, dar un Monstru cu inima buna da, vezi Frumoasa si Bestia. SI Iosif a stat cu Fecioara Maria nu pentru frumusete exterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă sunt făcute cu scopul de a corecta nişte defecte foarte urâte din naştere, apărute din cauza îmbătrânirii sau dobândite în urma unui accident sau a unei boli(reconstrucţia mamară după cancerul de sân) ori dacă au un impact negativ asupra sănătăţii(sânii prea mari pot duce la dureri de spate şi chiar la deformarea coloanei), mi se pare ok să se apeleze la operaţii estetice.Am o cunoştinţă trecută de 50 de ani care a cam fost nevoită să-şi facă o ridectomie din cauză că avea un rid foarte adânc între sprâncene şi părea încruntată mai tot timpul, era întrebată în fiecare zi dacă e supărată sau ceva.Mi se pare o prostie dacă se apelează la ele doar pentru fiţe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer, nu! Dar fiecare face ceea ce vrea si ceea ce gândește!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candva erau tratament medical, apoi au devenit parte din vietile bogatasilor. Si in zilele de azi, exista locuri unde femeile sunt obligate sa faca operatii pentru a se incadra in regulile de aspect fizic "feminin" (iar aceste legi sunt total absurde, imposibil ca o persoana naturala sa arate asa).
A exagerat lumea, bogatii s-au inmultit si fac reguli de trai in care trebuie sa se incadreze si "saracii".
As fi vrut sa fiu naturala dar asta e, natura te face, oamenii te infometeaza. Chiar ma deranjeaza cum exagereaza oamenii cu tot, n-am nici o problema cand nu am obliga sa fiu ceva care n-am putut sa devin din cauza ca depindea de alegerile altora.

| Goddessss a răspuns:

Da. Sin moment ce nu te simți bine in pielea ta, cu siguranta.
Acuma nu sa exagerezi xa majoritatea ci sa faci ceva finuț care doar sa corectez defectele nu se la schimbe

| Mogiojojo a răspuns:

Da si nu. Cu cea la sani nu sunt de acord pentru ca sanii ti poti mari cu tratament bazat pe hormoni, riscuri 0 si rezultate superbe.
Uite aici:
https://youtu.be/6AH2aRERT3s
(daca va vine sa credeti e transexual si nu are silicoane, a facut tot pe baza de hormoni)
Imaginati-va ca pe o femeie ar arata si mai bine.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

Riscuri 0? Deci cancerul sau cheagurile de sange sunt un fel de efecte adverse minore sau cum? Totusi, de curiozitate, unde stii tu in Romania sa se faca tratamemte cu hormoni pentru marirea sanilor? Ca eu nu stiu sa existe vreun doctor care sa ofere tratamente cu estrogen si progesteron unei femei asa aiurea, fara sa existe un deficit al acestora.

| Mogiojojo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu trebuie sa fie ineaparat hormoni artificiali, nici nu recomand. Exista hormoni naturali extrasi din soia etc si din care se fac creme, pastile.
Eu am incercat o crema cu hormoni naturali. Am comandat-o din Statele Unite.

https://us.onasnatural.com/
Rezultate se vad si dupa o zi jumate daca o folosesti cum trebuie. Eu nu m-am tinut de ea dar as vrea sa reiau 'tratamentul' mai incolo.
Daca sunteti intereseate luati-va cea cu 20% progesteron, 10% e cam putin.

| Mogiojojo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Deficit de progesteron exista la foarte multe femei din cauza alimentatiei proaste si din cauza imbalantei estrogen - progesteron (adica prea mult estrogen).
Pai daca iti iau 8 femei din 10 femei de pe stada au deficit de hormoni. Si da, se fac si in Ro tratamente pe baza de hormoni dar de preferat e sa cauti hormoni naturali, nu artificiali.
La alea care nu le convine n-au decat sa isi bage pungi de plastic pe sub piele. Stii ce e asta? E o minciuna.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu nu am intrebat daca se fac in Romania tratamente cu hormoni, cum nici nu te-am intrebat daca exista femei cu deficit. Intrebarile se citesc cap-coada daca vrei sa le intelegi, altfel n-ai decat sa vorbesti singura si degeaba. Formularea a fost "Totusi, de curiozitate, unde stii tu in Romania sa se faca tratamemte cu hormoni PENTRU MARIREA SANILOR? Ca eu nu stiu sa existe vreun doctor care sa ofere tratamente cu estrogen si progesteron unei femei asa aiurea, FARA SA EXISTE UN DEFICIT al acestora.". Deci, altfel spus, stii vreun doctor la care te duci, fiind perfect sanatoasa, fara niciun deficit, dar cu sani mici, iar el sa-ti dea tratament cu hormoni?

Ah, apropo, crema aia e gandita pentru menopauza. Daca exista vreo crema care avea rezultatele semnificative pentru orice femeie (nu doar pentru cele cu nivele scazute de progesteron) era mai cautata decat orice operatie.

Also, "pungile de plastic pe sub piele" nu sunt singura posibilitate de operatie de marire a sanilor. Pe deasupra, sunt femei care nici nu vor marire, doar o schimbare a formei sau chiar micsorare.

| Mogiojojo a răspuns (pentru AnastasiaK):

32 de randuri si nu ai zis nimic...

Mai frate eu nu inteleg un lucru la tine si in general la toti romanii.
De ce dracu va atacati asa? Ce aveti? Hmm?
Puteam vorbi foarte bine si asa:
-uite eu sunt de parere ca sanii se pot mari doar cu operatie avand in vedere ca doar aceasta metoda e promovata de mass-media si alta metoda nu stiu sa existe
- iti respect parerea, Anastasia, si stiu ca asta ai auzit pana la 30 de ani in fiecare zi (silicoane silicoane silicoane) dar uite, eu am citit foarte mult pe tema asta (de la 17 ani) si am gasit un tratament foarte promitator pentru marirea tesutului mamar si nu numai
-ah da? Este wow dar da-mi voie sa raman in continuare la parerile mele pe care mi le-am fixat de foarte multi ani, asa e cel mai ok.
-bine utilizator Anastasia pot trai linistita stiind ca tu ramai la parerile tale.

Point.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eh, de la a nu spune nimic pana la a nu intelege tu nimic e distanta mare. happy Deci, in opinia ta, discutiile se poarta fara argumente, doar cu pareri, pentru ca ai tu impresia ca le stii pe toate. Ai terminat minim o facultate de medicina, sper. Sau daca nu, dar chiar esti tu asa de documentata, macar puteai sa lasi aici 2-3 studii, cateva articole (scrise de oameni de stiinta, doctori, nu de tanti Leana de la colt, bineinteles) si rezolvai problema. Dar, sigur, "citesc pe tema asta de la 17 ani deci stiu eu mai bine" este un argument valid (nope, it's not) asa ca hai sa vin si eu sa zic ca ma intereseaza subiectul de la 14 si ramane sa ne aflam varsta sa vedem care "castiga". Probabil tu din moment ce ai presupus ca am 30, but however.

| Mogiojojo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, Anastasia, este super ceea ce crezi despre mine si despre pareri in general si despre argumente. Este dreptul tau sa cauti pe google 'boobs progesterone effect' etc etc

Tanti Leana de la colt stii ce o sa zica in legatura cu subiectul 'marirea sanilor'?
'Da, mama am auzit si eu de silicoane dar acum ce sa faci ca esti tanara.'

Op op op ai impresia ca inculta a auzit de tratament cu hormoni? De silicoane toata lumea a auzit sa fim foarte seriosi...

Intr-o alta dimensiune, sanii mari sunt urmare la ceva, la expunerea corpului la progesteron.
Progesteron nu inseamna doar tate mari.
Progesteronul e hormonul feminitatii si influenteaza foarte multe aspecte din individ.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

"De silicoane toata lumea a auzit sa fim foarte seriosi" Da, si toata lumea care doar a auzit le descrie cam cum le-ai descris tu. Pe de alta parte, multi pun botul la cremele minune ba de slabire, ba pentru tratarea vergeturilor, ba pentru marirea sanilor, mai ales incultii. Asa ca mi se pare normal cand vii cu o "crema minune" si te declari documentata, sa fii in stare sa aduci si studii care sa-ti sustina afirmatiile (daca vrei sa te diferentiezi de tanti Leana care o sa-ti recomande sa mananci patrunjel ca sa-ti creasca sanii), nu sa-i zici omului "cauta si tu pe Google". Eu, cel putin, cand declar ca am cunostinte intr-un domeniu, stiu sa-l indrum pe om sore studii si articole exacte daca vrea sa se convinga. De cautat am cautat destul, stai linistita, nu doar pe Google si nu am gasit nimic convingator. Si chiar acum, special pentru tine, am mai dat un search exact cu cuvintele indicate de tine, de curiozitate. Primul rezultat era o analiza a legaturii dintre progesteron si cancerul la san.

"Progesteronul e hormonul feminitatii si influenteaza foarte multe aspecte din individ." Si tu ai inteles pana acum ca eu sustin ca progesteronul e inutil sau cum? Incerc sa clarific, din nou: eu sustin ca nu ne jucam cu hormonii cand nu avem nevoie. Or, cresterea sanilor nu e o "nevoie", ci o dorinta (pentru ca poti avea lejer sanii mici si un nivel normal de estrogen si progesteron).

| Mogiojojo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Asta zic, ca nu poti avea nivele optime din cele 2 si sa ai sanii mici. Unul dintre ele e prea putin. E o nevoie sa ai sani, poate nu DD dar un B plin ar fi minimul pentru o femela. Altfel ce te deosebeste de barbati?
Ai putea sa-ti cumperi una din cremele cu 20% progesteron si sa observi singura schimbari, asta ar fi primul pas. Trebuie sa observi tu ce se intampla cu corpul tau dupa, nu vreau sa zic eu prea multe.
In rest nu-mi pasa... daca cineva vrea sa-l ajut il ajut cu placere; daca vrea sa-si impuna pdv sa stea in raza lui de cerc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ok, deci ori nu vrei ori nu poti sa vii cu acele studii/articole care sa-ti sustina parerea. Daca nu poti, naspa pentru tine. Daca nu vrei, nu intelg de ce, dar e treaba ta. Insa nu are rost sa continuam discutia doar de dragul de a vorbi, speram sa vad niste argumente reale.

"E o nevoie sa ai sani, poate nu DD dar un B plin ar fi minimul pentru o femela. Altfel ce te deosebeste de barbati?" Aici prefer sa cred ca glumeai si atat.

Cat despre "Ai putea sa-ti cumperi una din cremele cu 20% progesteron si sa observi singura schimbari, asta ar fi primul pas". Dezamagitor mod de a aborda problema. Asta e primul pas? Sa aruncam banii ca sa fim cobai pentru orice produs in care nu credem?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Mogiojojo):

Https://www.yourhormones.com/always-apply-bhrt-below-the-umbilicus/

Asta e unul dintre site-urile peste care am dat cautand mai multe detalii despre cremele cu progesteron, apropo.

| Teffan a răspuns:

Nu ma intereseaza ce fac altii.Eu nu as apela la asa ceva, asta nu insemna ca sunt "impotriva". Fiecare face ce vrea.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Nu

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Daca nu exista alte metode sa iti cresti stima de sine, da

| gladiatorudinporumb a răspuns:

Cei care nu si le permit nu sunt de acord cei care da, sunt