| Guitarlove a întrebat:

Vreau breton.De cateva zile mi-am pus in cap sa am breton.Am fata ovala. Dupa cum am vazut cred ca este ovala straight face. Si nu stiu cum mi-ar sta bretonul, care este lungimea perfecta... nici sa intre in ochi. nici sa fie prea scurt si sa arate urat. Si sa-mi spuneti ce coafuri pot face dupa ce mi-l fac. Ceva cu o bentita? confused. Idei, va rog. Multumesc kiss!

12 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Daca vrei neaparat breton, mergi la un salon de coafura select, cu un personal calificat si cere parerea, pentru ca si bretonul poate fi mai gros, mai subtire sau nu neaparat drept...hai, bafta frumoaso!

| pam_pam a răspuns:

Si eu am avut breton o singura data in viata, dar nu am avut probleme cu cosurile, cel putin, nu pe frunte, unde nu-mi apar niciodata. Mi l-am facut singura. Ideea e ca trebuie sa fie undeva la linia sprancenelor, cel clasic, cel putin. Dar ai mare grija cand il tai ca nu ramane la lungimea pe care ai ales-o. Sfatul meu e sa faci un fel de triunghi din crestet spre tample, apoi sa intinzi tot parul din triunghi in fata ta si sa tai cu cel putin 3 cm mai lung decat linia sprancenelor, pentru ca fiind mai usor, parul se ridica, si altfel, risti sa iesi cu un breton ridicol, prea scurt. Eu cand ma plictiseam de breton, purtam o bentita lata de vreo 4 cm sau il umflam si il prindeam cu o clama in spate. Asta daca vrei breton drept. Daca vrei intr-o parte, incepi tot cu triunghiul, dar de data asta, il rotesti pe tot intr-o suvita, si cu o foarfeca buna (profesionala) incepi si crestezi cate un pic, de sus, in jos. Daca apesi prea tare, risti ca bretonul sa para ciopartit. Dar si asta se poate rezolva. Scuturi bretonul cat poti de bine si iei suvitele care par prea retezate si le filezi un pic la varfuri. Cum faci asta? tii foarfeca in aceeasi directie cu firele de par. Daca tii mai atramba foarfeca, risti sa filezi prea mult. (stiu atatea de la mama pentru ca ma tundea cand eram mica, si totodata pentru ca si eu m-am tuns de cateva ori singura, nu numai breton). Cred ca o sa-mi fac si eu iar breton.big grin

| JackieSue a răspuns:

Imi fac asta-seara breton, pentru ca si eu am fata ovala si si eu vreau breton, dar nu cred ca va fi foarte reusit...iti zic dupa cum a iesit...sau fa-ti breton pe www.taaz.com sa vezi cum arati cu el si dupa ti-l faci in realitate.

| JackieSue a răspuns:

Sincer nu ma omor.Imi sta binisor... o sa-mi ia ceva sa ma obisnuiesc.
Tu te-ai facut pe taaz.com?

| yuli10 a răspuns:

Sunt de acord cu defectx. si eu am avut breton si am avut prbleme urate cu fruntea. si pe deasupra nici nu imi statea bine, m-am grabit pentru ca am vazut multe fete dragute cu breton. o sa astepti mult pana o sa scapi de el daca nu iti place, asa ca gandeste-te bine.

| ing. a răspuns:

Buna.kiss. M`am confruntat cu aceeasi problemahappy
Du`te la un salon si intreaba ce fel de breton ti s`ar potrivi, eu asa am facut si mi s`a spus ca cel intr-o parte.happykiss.
Si eu am fata ovalahappy. Si cand folosesc bentita o pun pur si simplu, fara se deranjez bretonulbig grin
kiss

| Guitarlove explică:

Shadow astept raspunsul tau smug kiss

| Guitarlove explică:

Da, m-am facut.Si-mi sta bine. Oricum e o schimbare uriasa :O. Tre' sa ma fac si eu. laughing

| snepy a răspuns:

Simplu, nu iti faci breton happy nu trebuie sa fi la moda, daca chiar vrei sa iti schimbi aspectul, du-te la coafor, si ii spui cum ti-ar sta mai bine, si acolo stie

| scootsie a răspuns:

Si de ce nu ti-l faci? Trebuie sa-ti dam noi deslegare? Fa tot ce crezi ca iti face placere, ma refer la breton...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Shadddy, si eu vreau sa-mi fac breton.Ieri mi-am luat o bucata de par si mi-am pus-o intr-o parte ca un breton sa vad cum arata.Incearca si tu.

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Nu'ti face breton :p. o sa regertzihee hee si eu mi-am facut anul trecut si mi-am distrus fruntea.straight face ma rog am folosit multe creme si m-am spalat foarte des si acum e k noua. dar daca fruntea nu este obisnuita k breton de mica. o sa ai numai bubitze si cshuriwinking