| SadRomance a întrebat:

Vreau niste sfaturi pentru a scapa de cosuri, nu am multe, doar pe nas si pe frunte. ce as putea folosi pentru a le "ataca" de la radacina?

7 răspunsuri:
| Valisha18 a răspuns:

Buna! Pai, mai intai trebuie sa ai o igiena stricta! Nu-ti atinge fata, deoarece poti infecta locul mai mult. Daca vrei sa-ti storci un cos, fa-o dupa ce te-ai spalat pe maini. Spala-te in fiecare dimineata cu un gel de curatare a fetei, poti lua unul contra acneei, deoarece ajuta. Dimineata si seara sterge-te pe locul cu cosuri cu o felie de portocala si una de castravete. Poti picura cu pipeta zeama de lamaie pe cos. Seara pune-ti pasta de dinti pe cos ( cu lamaie sau mentol, ambele dau rezultate) si pe parcursul noptii ti le va usca. Dimineata curata locul. Evita ciocolata, cafeaua, cola, bauturile acidulate, mancarea fast-food, sarea iodata, grasimile, dulciurile, sau orice alt aliment bogat in zahar. Nu fac bine. Uleiul de levantica am auzit ca ajuta. Un cos, pentru a nu-ti ramane cicatrice trebuie stors pana ii iese tot puroiul, dar opreste-te inainte de sangerare, sau iti va ramane un punct rosu acolo. Sper ca te-am ajutat! Te pup!

| Bernoullie a răspuns:

Si eu acum doi ani sufeream de problema acneei. Aveam pe toata fata. Am citit undeva ca de la ciocolata se fac cosurile. O luna m-am abtinut de la ciocolata(nici macar o firmitura) si n-am mai avut nici macar un cos pe fata! Asa ca, ia incearca tu o luna sa nu mai pui DE LOC gura pe ciocolata si ai sa vezi ca nu mai ai nici un cos pe fata. Sau daca iti place prea mult ciocolata si nu poti renunta la ea incearca zynerit de la farmacie.

| briquette a răspuns:

Ai grija de tenul tau
spala-te in fiecare seara si in fiecare dimineata cu un gel de curatare pentru fata, iar daca ai grija sa te speli zilnic cu acel gel, el previne cosurile

| Aasdfghj a răspuns:

Iti poti da cu lamaie sau amesteca albus d ou cu malai sh te freci usor:p sau foloseste o crema ceva.sunte multe produse in magazine

| maria5 a răspuns:

Salut...si eu am avut dar dupa ce am folosit tictura de propolis in 10 zile fata era curata.se gaseste in farmacii nu este scump.

| Feelings14 a răspuns:

E foarte important sa nu le rupi sau sa le alingi ( mai ales daca e foarte rosu si doare )

poti sa-ti faci mastii naturale, foarte usoare. uite, iti voi scrie cateva care mie mi-au dat rezultate foarte bune.

1. 2 lingurite de miere cu 2 lingurile de scortisoara, amesteci bine si pui unde e cosul. lasi intre 15-20 de minute si clatesti fata bine cu apa calduta.
2. tinctura de propolis - pisca putin la inceput pentru. ca contine alcool, dar usuca cosul si dispare in 3-4 zile
3. lamaie- tai o lamaie in jumatate si masezi fata cu ea. lasi 30 deminute si clatesti fata.
4. chiar inainte ca, cosul sa se faca ( la inceput) pune un cub de gheata su il va opri sa mai creasca

P.S. - sa te demachiezi in fiecare seara! si acela poate provoca iritatii pieli

| ionutzaioana a răspuns:

Si eu am avut foarte multe cosuri. Uite sfatul meu: Du-te la medicul dermatolog si iti da ceva reteta si iti spun eu ca iti dispar, si mie mi-a disparut.
Nu cumpara de la farmacie creme si unguiente recomandate de unele persoane in afara de medicul dermatolog ca si eu am ascultat de o prietena si m-am facut cu o crema de care mi-au aparut si mai multe cosuri. Sper sa-ti fie de ajutor sfatul meu.
Funda?