| Speranta12 a întrebat:

Vreau sa incerc parfumuri noi. Daca merg in parfumerii, am voie sa miros cate mostre de parfum vreau eu sau le voi enerva pe vanzatoare? Cum procedez ca sa testez cat mai multe pana ma decid? Merg acolo si pur si simplu le rog sa-mi dea sa miros cate vreau eu sau cum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal ar fi sa ai idee cam ce parfumuri vrei sa incerci sau sa discuti cu consultantul si sa ii spui cam ce iti doresti. In unele parfumerii te poti autoservi dar ai nevoie de consultant ca sa iti scrie pe benzile de testare ce parfum ai incercat. Te poti trezi dupa 3 ore ca parfumul testat de abia se mai simte sau s-a modificat complet.

Recomandarea mea ar fi sa nu te arunci din prima cand vine vorba de cumpararea unui parfum. Mergi de mai multe ori ca sa testezi direct pe tine ce parfumuri ti-au atras atentia.

| Speranta12 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult, SareinOchi! Ti-am dus lipsa pe acest site!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speranta12):

Cu drag, multumesc si eu. kiss

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți să-i spui vânzătoarei cam ce gen de parfumuri îți plac, sau nume de parfumuri care ți-au plăcut și atunci o să te îndrume iar direct spre unele similare ca să nu le mai iei pe toate la rând.

| Simpatic a răspuns:

Da, nu exista un anume numar de cate poti mirosi, magazinele mari au esantioane sau cum s-or numi, sunt niste bucatele de hartie speciala (ca o sugativa) pe care ti se pufaie parfurmurile de test, de acolo poti alege, poti sa folosesti 5-10-100 nu am idee cate, totusi sa fie in limita bunului simt 100 e prea mult laughing, oricum dupa cateva mirosiri de parfumuri nu prea vei mai avea miros, dar iti vor da sa mirosi cafea si apoi iti revine iar mirosul si mai poti mirosi si testa si altele.

| Speranta12 explică (pentru Simpatic):

Si stii cumva daca se ocupa cineva personal de tine sa-ti pufaie pe bucatelele alea de hartie din fiecare parfum pe care il alegi tu? ca usa nu le enervez cu nehotararea mea laughing sau sunt bicatele de hartie deja pregatite si eu imi vad de treaba mea?

| AntoniaMocanu1995 a răspuns (pentru Speranta12):

Sincer, habar n-am.

| Werrich a răspuns (pentru Speranta12):

Eu imi pun singur testerul de parfum pe bucatelele de carton.

| Speranta12 explică (pentru Werrich):

A deci existe testere la indemana in parfumerie fara sa merg eu la doamnele acelea sa le bat la cap?

| Werrich a răspuns (pentru Speranta12):

Da, sunt sticle de parfum pe care scrie Tester, pe acelea le poti testa pe bucatica de carton, am vazut asa la Douglas sau Sephora dar sigur au si la altele. Daca nu ai bucatele de carton poti sa sprayezi pe incheietura mainii, prin scuturarea incheieturii se va indeparta parfumul anterior si vei putea simti aroma unui nou parfum pe care il testezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai tin minte cand mergeam cu matusa mea la piata si ne lasa sa testam toate alea, dar ele erau prietene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, poti sa incerci si o replica la un parfum celebru de la firme precum Infinite love. Uneori replica are o persistenta si o proiectie mai mare fata de varianta originala.

| Viper3012 a răspuns:

Asisentele dintr-o parfumerie nu țin cont la câte parfumuri ai mirosit. În afară de pusul și luatul de pe raft, te pot ajuta să te decizi pentru un parfum (în caz că nu te hotărăști). În parfumerie vei găsii niște fâșii/foițe cartonate (nu știu cum să le spun laughing ) pe care pufăi un parfum la alegere (tester, mai exact). Îți recomand să nu pufăi mai multe parfumuri pe o foiță că se vor amesteca mirosurile. Pe acolo vei găsii și niște cutiuțe cu boabe de cafea ca să nu te doară capul de la toate mirosurile alea. În caz că nu ști ce parfum să îți cumperi, întrebi asistentele și le spui ce gusturi ai. Un parfum care mie personal îmi place, este cel de la Jean Paul Gaultier "Classique". Baftă!

| Speranta12 explică (pentru Viper3012):

Da intrebarea mea e - pot pufai eu pe fe fiecare hartiuta din fiecare parfum sau trebuie sa faca asta doamnele alea? ca n-as prea vrea sa le bat la cap o ora intreaga pana aleg eu

| Viper3012 a răspuns (pentru Speranta12):

Tu pufăi. Ele nu au treabă

| marria13ellena a răspuns:

Dacă vrei sa nu deranjezi pe nimeni, te duci la un magazin precum DM, acolo fiecare parfum are o sticlă scoasa din cutie pe care scrie tester și poti sa stai in magazin și o oră ca nu deranjezi pe nimeni.