| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu niste masti usor de facut sau trucuri pentru tenul gras.
Am o prietena care are tenul foarte gras si vreau sa o ajut.
Deci.cine da ceva usor de facut si bun...primeste fundoi.happy
Mersi anticipat!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ladybug23 a răspuns:

1. aceasta este una din cele mai usoare masti :

Pune putin iaurt intr-o canita ( cat crezi ca e destul pentru ten ). aplici pe fata cu o pensula de fond de ten care nu o mai folosesti, lasi 15/20 de minute apoi clatesti.

2. 1 banana
1 lingura miere de albine
1 lingura fulgi de ovaz ( se gasesc in super market-uri )
1 albus de ou
Toate acestea se amesteca si aplici pe fata. lasi timp de 15/20 de minute apoi clatesti cu apa calduta

3. 1 aspirina
1 servetel
Zdrobesti aspirina intr-o farfurie. apoi pui putina apa (lasi 5 minute). in acest timp tai un servetel alb de masa in forma fetei tale ( in locul nasului, al ochilor si a gurii sa fie spatiu ). Inmoi servetelul in apa cu aspirina si apoi pui servetelul pe fata. te poti relaza asa. timp de 10/15 minute.

4. PASUL 1 :Amesteci sucul de la o jumatate de lamaie cu faina de ovaz ( cantitate - cat crezi ca e de ajuns pentru ten ) si cu un galbenus de ou (albusul pastreaza-l). Aplici pe fata si lasi 15/20 minute; dupa acestea clatesti cu apa.
PASUL 2 : aplici albusul pe fata ( lasi 10/15 minute). Te clatesti cu apa calduta apoi poti da tenul cu gheata.

Sper ca te-am ajutat ( aceste masti le folosesc si eu ) SUCCES big hug

aa. era sa uit. dupa aplicarea fiecarei masti poti folosi o crema de galbenele happy

:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O masca care o poate ajuta este masca de argila(se gasesc la farmacie pliculete cu argila de la Asla Vital, care in combinatie cu apa sau cu zeama de lamaie, pot regla secretia de sebum). Masca se aplica o data sau de doua ori pe saptamana, se lasa sa actioneze 10-15 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta si se curata fata cu un gel de dus/sapun(de preferat de la Dove). E important sa nu se spele pe fata de mai mult de 3 ori pe zi cu apa si sapun.Pentru a avea mereu fata curata, poate sa-si tina la ea servetele umede, sau gel antibacterian, pe care sa le foloseasca atunci cand i se ingrasa pielea.