| maraa_9303 a întrebat:

Vreau si eu niste masti naturiste pentru tenul gras. Dau fundita pentru cele mai multebatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| MsGossier a răspuns:

Cea mai obisnuita este masca din albus de ou batut spuma si amestecat cu 1 lingurita de zeama de lamaie. Acesta masca poate fi folosita si numai cand dorim sa aratam bine si sa facem ridurile invizibile. Indepartarea albusului se face cu un tampon de vata, fara a freca.

Cand tenul are tendinta sa fie gras, adaugam la albusul de ou o lingurita de miere de albine si 5 picaturi de tinctura de benzoe.

Pentru indepartarea stratului de celule moarte amestecam albusul de ou cu doua lingurite de malai. Dupa uscare frecam cu o panza fina si uscata, apoi spalam obrazul cu apa calduta.

In cazul in care pielea are porii dilatati dolositi mastile de drojdie de bere amestecata cu suc de lamaie si miere de albine sau drojdie de bere, caolin si apa de roze, frecandu-se pana se obtine o pasta.

In primele 7 zile masca se aplica in fiecare zi, apoi la 3-4 zile, pana obtinem ameliorarea dorita.

Masca de caolin amestecata cu sucuri de fructe
sau alte substante absorbante si sicative este un mijloc eficace de ingrijire a tenului gras.

Pentru tenurile seboreice, cu puncte negre, se recomanda zeama de rosii cu caolin. La cele cu acnee vom aplica masti speciale, cu sulf, prescrise numai de medic
.

Mastile de namol sunt foarte bune, cu conditia ca namolul sa fie sterilizat, in caz contrar producand iritatii.

Da rezultate foarte bune

3 răspunsuri:
| andreig a răspuns:

Daca o sa le incerci pe "cele mai multe" o sa iti faci varza tenul! Consulta un medic dermatolog care o sa-ti recomande ceva pentru tenul tau, nu mai face experimente cu el!

| maduts a răspuns:

O jumatate de portocala sau grapefruit si doua lingurite de miere. Se zdrobesc feliile de fructe, se adauga mierea, se omogenizeaza si se aplica. Dupa 30 de minute te spala cu apa calda.

Doua linguri de fragi zdrobiti, doua linguri de zmeura zdrobita si o lingura de iaurt. Se amesteca bine, se intinde pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.

Se zdrobeste bine o jumatate de banana, la care se adauga o lingurita de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 20 de minute se spala cu apa calda.

Se amesteca bine 3 linguri de iaurt, o lingura de miere si faina pana obtineti o pasta omogena si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.

Se taie felii subtiri din miezul unui pepene verde si se aplica pe fata, dupa 30 min te speli cu apa calda.

O lingura de miere, doua linguri de iaurt si un bob de drojdie si aplici pe piele. Dupa 20 de minute se clateste.

| Just_3218 a răspuns:

-O jumatate de portocala sau grapefruit si doua lingurite de miere. Se zdrobesc feliile de fructe, se adauga mierea, se omogenizeaza si se aplica. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
-O lingura de argila alba sau verde amestecata in suc proaspat de fructe sau apa distilata, pana se obtine o pasta ca o smantana. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
-Doua linguri de fragi zdrobiti, doua linguri de zmeura zdrobita si o lingura de iaurt. Se amesteca bine, se intinde pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
-Se zdrobesc doua felii de pepene galben si doua de mango, se amesteca cu o lingura de iaurt si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
-Se amesteca suc proaspat de portocala cu amidon pana obtineti o pasta si o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
-Se amesteca bine un galbenus de ou proaspat cu doua lingurite de morcov ras fin, o lingurita de miere, o lingurita de amidon si se intinde pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
-Se macina fin 6 castane comestibile, se amesteca cu doua lingurite de miere si se aplica pe piele. Dupa 30 de minute se spala cu apa calda.
-Se zdrobesc bine o lingurita cu flori de musetel, una de rachin, una de levantica si una de coada racului, se adauga 3-4 lingurite de amidon si apa calda pana se obtine o pasta omogena. Se intinde pe fata, gat si decolteu, iar dupa 5-10 minute se indeparteaza cu apa calda.
-Se zdrobeste bine o jumatate de banana, la care se adauga o lingurita de miere, se omogenizeaza si se aplica pe piele. Dupa 20 de minute se spala cu apa calda.
-Se amesteca bine 3 linguri de iaurt, o lingura de miere si faina pana obtineti o pasta omogena si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 20-30 de minute se indeparteaza cu apa calda.
-Se taie felii subtiri din miezul unui pepene verde si se aplica pe fata, gat si decolteu. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
-O lingura de miere, doua linguri de iaurt si un bob de drojdie si aplicati pe piele. Dupa 20 de minute se clateste.
-Se amesteca 4 linguri de cartofi cruzi rasi fin cu o lingurita de amidon. Se aplica pe piele si dupa 20 de minute se indeparteaza cu apa calda.

:*