| andypandy_2709 a întrebat:

Vreau un machiaj simplu pentru banchet dar daca se poate sa contina si ceva albastru, dar nu un albastru deschis unu mai inchis.(rochia e albastra si pantofii negri)si daca puteti sa-mi spuneti cum sa-mi prind si parul? rochia re maneci 3 ferturi 3 fundite la spate langa fermuar si partea de suse putin mulata,e scurta, cam atat daca va ajuta cu ceva :* ofer funda! multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Aalliinnaa1000 a răspuns:

Buna!
Pai la machiaj iti poti face in mii de feluri ex : Poti sa te dai pe tot ochiul cu albastru si genele cu negru ( sa se asorteze cu pantofii ) :X asa si. poti sa iti dai doar jumate de ochi cu albastru si genele cu negru si cu creionul ( sa contina mult negru sa se observe ) big grin si parul il poti face coc sau un coc frumos putin mai sus si jos lasat pe spate s-a lasat asa pe spate dar facut in fata in dreapta si stanga un pic cret sau il mai poti pune in alte feluri :*

Sper ca te-am ajutat :X
Orikum rochia cred ca e super! smug!
Funda smug? :X

5 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Ar fi trebuit sa ne precizezi culoarea ochilor si a parului (poate chiar si a tenului). Machiajul fetei: Foloseste o crema coloranta de buna calitate (Nivea sau Garnier, de exemplu) sau un fond de ten lejer, cu o formula usoara, non-comedogenic (Clinique, La Roche-Posay, Vichy). Poti folosi si corector. Pudra nu iti recomand, deoarece va incarca prea tare tenul. Blush-ul poate fi roz sau piersica, portocaliu, depinde de cat de palid este tenul tau.
Machiajul ochilor: Daca ai ochii albastri, evita fardul albastru, deoarece nu iti va pune deloc in evidenta ochii. Daca ai ochii verzi, ar merge o nuanta de albastru inchis. Daca ai ochii caprui, incearca albastrul metalic, iar daca ai ochii negri, da-te cu albastru marin. De asemenea, poti incerca un machiaj smokey eyes, deoarece este recomandat pentru un machiaj de seara. Daca ai ochii verzi, mergi pe smokey eyes in tonuri de mov. Pentru ochii albastri, incearca negru si gri. Iar pentru ochii caprui si negri, este recomandat acest tip de machiaj, deoarece ii va pune bine in evidenta. La ochii caprui si negri, merge cam orice nuanta. In rest, foloseste tusul de ochi si mascara aplicata in 2 straturi (de preferat, neagra).
Machiajul buzelor: Poti aplica gloss sau ruj. Ba chiar poti sa le aplici pe amandoua. Daca ai tenul deschis, da-te cu nuante ceva mai inchise (roz spre mov, rosu, zmeuriu, corai), iar pentru tenul inchis, nuantele de intensitate medie sau deschise (roz, nude, portocaliu, piersica). Daca ai pus accentul pe ochi, foloseste nuante mai deschise. Daca nu te-ai machiat prea strident, te poti da cu nuante de intensitate medie sau mai inchise.
In rest, te poti da cu lac de unghii in ce nuanta vrei tu. Se poarta nuantele tari, stridente, nuantele inchise, dar si cele pastelate. Dar ai grija, ca nuantele pastelate nu prea sunt recomandate pentru petreceri.
Pentru aranjarea parului, mergi la coafor. Iti recomand cocurile elegante sau il poti prinde intr-o parte sau la spate cu o clamita. Iti poti face parul ondulat, daca il ai drept. Se mai poarta si parul impletit.
Sper ca te-am ajutat!

| andypandy_2709 explică:

Si puteti sa imi spuneti cam ce accesorii ar merge (nu e decoltata, e putin mai sus ) poze va roog :*

| MissxD a răspuns:

Depinde si ce culore au ochii tai. Oricum sa nu lipseasca rimelul si tusul de ochi happy iti vor accentua ochii! Ai putea sa incerci ca fard un albastru, maro, gri combinat cu albastru (poti si sa iti dai cu o culoare sus; una jos) uita-te si pe youtube la make-up! happy

| ViVi99 a răspuns:

Uite aici make-up: http://www.youtube.com/watch?v=BNPHi2d2mxI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=tIfpsQFRZvI&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=S-GiQAbgrOg&feature=related
La par te poti face cu ondulatorul/bigurdiurile(bucle lejere), poti sa-ti afci cateva suvite in fata cu un spray de colorat parul (albastru sau nergu). poti sa te intinzi cu placa si sa iti pui niste panglici, fundite colorate. Poti sa ti-l incretesti si sa-ti pui o panglica albastra sau o fundita. Ti-l poti ondula si sa ti-lprinzi intr-o coada lejera intr-o parte, lasandu-ti cateva fire rebele. Noroc:)

| ÈριcĿ a răspuns:

Bună.Am găsit un machiaj foarte drăguţ şi sper să îţi placă. Părerea mea e că vei arăta superb.La păr poţi să încerci să îţi faci un coc.Iar ca accesorii îţi poţi cumpăra o brăţară mai vintage şi o pereche de cercei simplii de argint.
Machiaj:
http://magdamakeup.files.wordpress.com/2012/02/blue-2-nou-scris5.png
Coc:
http://ladylife.ro/wp-content/uploads/163.jpg
Cercei:
http://i.clubafaceri.ro/......40_big.jpg
Brăţări:
http://www.femeiastie.ro/......30x630.jpg

Eu ţi-am dat doar un sfat. Oricum, have fun la banchet.