| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

1. Ce profil ar trebui sa aleg la liceu daca vreau sa dau la Facultatea de Administratie Publica?
2. Ce meserii pot avea daca termin Administratia Publica?
Fundabatting eyelashes.

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Iti recomand profilul economic. In cadrul universitatii ASE Bucuresti exista facultate de administratie publica. Pe vremea cand am dat eu admiterea se dadea doar la economie/geografie. Anul acesta s-a intrat doar pe baza de dosar dar am inteles ca vor sa revina la examenul de admitere din 2012. Dar vezi ca poti candida la mai multe facultati de la ASE si intrii repartizat de calculator in functie de prima optiune si de media pe care ai acumulat-o (admitere+ media dintre nota la BAC si media generala)/2. Daca nu ai medie sa intrii la prima optiune la buget, te baga intr-a II-a si tot asa. Daca nu ai medie sa intrii nicaieri la buget, incepe repartizarea la taxa (incepand cu prima optiune). Deci ai grija, ca ai putea sa intrii la Finante Banci sau Management buget in loc de Administratie publica -- taxa daca nu stii sa pui bine optiunile.

| VladimirPutin a răspuns:

Filologie

| adrianc2007 a răspuns:

1.Admiterea la o facultate nu este conditionata de profilul pe care l-ai urmat in liceu. Poti sa faci un liceu cu profil uman, dar sa dai mai departe la o facultate cu profil real. Intr-adevar, daca vrei sa optezi tu pentru un profil cat mai apropiat de specializarea pe care o vei urma in invatamantul superior, este un avantaj pentru tine, intru-cat te familiarizezi cu notiunile pe care le vei urma la facultate. In cazul acesta(mai exact in cazul tau) daca vrei sa urmezi administratie publica, exista licee de profil. Din cate stiam eu sunt licee care au profilul turism si administatie publica, dar este posibil sa existe si doar profilul de administratie publica.
2.La finalizarea facultatii, poti ocupa un loc in administratie, adica un post de functionar public la o institutie si poti ajunge chiar intr-o functie politica, dar ultima varianta este mai grea, dat fiind ca traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Bafta si sper ca ti-am fost de ajutor.

| AleexLazarr a răspuns:

Pai sunt licee cu profile de administratie publica intri la acest profil
si dupa aia urmezi o facultate, La meserii poti lucra de ex: in primarie big grin trebuie sa faci facultate multa.