| andrei34 a întrebat:

Ai nevoie de licenta ca sa lucrezi ca fotograf profesionist?

Răspuns Câştigător
| valyb a răspuns:

Sa lucrezi pe cont propriu cu veniturile declarate la FISC? Bineinteles. Adica trebuie sa iti faci un PFA care nu poti sa il faci fara o diploma. Poti sa lucrezi cu norma fixa de venit si cred ca e cel mai bine. Intereseaza-te la fisc sau la primarie. Daca vrei sa te angajezi la o firma fotograf profesionist, atunci depinde doar de firma.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai businessul tau, acela trebuie sa functioneze pe baza de licenta si trebuie sa platesti impozitul de rigoare. Dar pentru a putea sa profesezi tu NU, nu ai nevoie de licenta, este suficient un portofoliu exceptional.

| Horia25 a răspuns:

tehnica se invata, iar talentul nu poate fi atestat printr-o licenta, deci daca le ai pe amandoua, bafta tie! happy

| felicia a răspuns:

Nu toti marii fotografi au licenta pentru a practica, majoritatea au doar dioplome sau atestate de la diferite cursuri sau workshopuri. Daca stapanesti aparatul ca un profesionist si ai si suficient talent si un portofoliu care sa ateste asta, nu vad de ce nu ai putea profesa in domeniul asta.