| Mihhhhhhai a întrebat:

Bună! Dacă termin liceul pe profilul învațător - educator, pot face o alta facultate și sa profesez pe cu totul altceva? Cum ar fi sa dau la facultatea de inginerie sau cea de judecător si sa ma profesez pe asta. Nu pe învățator. Și încă ceva, cât câștiga un învațăotr și trebuie sa urmez o facultate ca să ma titularizez? Ca știam ca dacă termin liceul pe profilul de învățător educator, nu mai trebuia sa fac facultate. VA ROG SA MA LĂMURIȚI

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face o alta facultate (ca liceul nu este facultate) ci oricare facultate, inclusiv cea de drept (ca nu exista facultate de judecatori). Dupa facultatea de drept cu diploma de licenta mai trebuie facut Institutul National al Magistraturii, o cale foarte grea si cu multa invatatura pentru a deveni judecator.
Dupa terminarea liceului pedagogic vei putea fi educator/invatator fara a mai trebui sa termini o facultate. Nu stiu cat este salariul, dar poti intreba un invatator.

| LisaJulie a răspuns:

Poți sa faci orice facultate vrei! Eu una îți recomand dreptul sau management pentru ca sunt de viitor