| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma cu facultatea, va rog, mor de nervi, nu ma pot hotari.
De la Mecanica, am luat in calcul Ingineria mediului sau Inginerie si management, dar toate lumea spune ca te rupe fizica, iar eu nu ma pricep deloc.
De la ASE, m-am gandit la Administrarea afacerilor sau Economie si Afaceri internationale, dar am auzit ca trebuie sa stii 2 limbi straine, eu stiu doar engleza. Plus ca trebuie sa invat economie pentru admitere.
Altele..nu ma atrage mai nimic.

Spuneti-mi, daca toata lumea spune ca e super greu peste tot, trebuie sa stiu la materiile specifice dinainte sau pot invata in facultate?

Chiar nu stiu ce sa fac. Dati-mi niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

Tu chiar crezi ca toți cei care intră la astfel de facultăți se încadrează "cerințelor"? Din ce am mai citit eu pe forumuri ( eu dau la construcții civile) nu trebuie să fii as la fizică, dar dacă știi câte ceva dinainte o să îți fie mai ușor în facultate, în rest - nimic nu e imposibil.Nici eu nu sunt expertă la fizică.
La ASE am colegi care dau și am înțeles că s-a scos examenul de admitere.Totuși poți lua un manual de economie de clasa a 10-a și te poți uita pe el, nu e mare lucru.
Ești nehotărât? Nu ești singurul.
Relaxează-te :p

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este super greu doar ca trebuie sa stii cate ceva, de exemplu la fizica, pentru ca am avut materia asta in liceu trebuie sa stii anumite lucruri...nu or sa stea aia de la facultate sa iti explice tie tot ce ar fi trebuit sa cunosti deja.
Pentru inginerie si ase ai nevoie sa stii matematica, economie... daca nu sti ti-ar lua prea mult sa inveti. uita-te la orarul studentilor de la acele facultati si pe fisele disciplinelor pe care le au, s-ar putea sa le gasesti pe site-urile facultatilor respective. Nu trebuie sa te sperie ceea ce spun unii si altii, daca acea facultate, studiile pe care vrei sa le urmezi se bazeaza pe matematica de exemplu trebuie sa stii ca altfel nu te-ai descurca deloc. la fel si cu fizica, chimie, biologie, s.a

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Trebuie sa ai macar cunostintele minime ca sa incepi o facultate care are fizica ca materie principala. Daca vrei ceva pe domeniul afacerilor poti incerca la Facultatea de Administrare a Afacerilor din cadrul Universitatii din Bucuresti(aici intri pe baza de dosar).In fine, alegerea e a ta! Bafta!