| oooooooo a întrebat:

Ajutor! Am intrat in panica...nu stiu ce sa fac.Maine trebuie sa predau o lucrare la munca, si inca nu am reusit sa o fac.Nu ma pot concentra deloc.Nu imi vin idei, e groaznic. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| turtl3 a răspuns:

Iesi din panica.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Calmeaza-te, este primul pas pe care trebuie sa-l faci. Daca te agiti ideile n-o sa-ti vina mai usor ci mai greu. Acum este cam tarziu, nu stiu cand ai pus intrebarea, dar este intr-adevar tarziu sa termini o lucrare, totusi incepe prin a-ti schita ideile pe care trebuie sa le atingi. Imediat ce ai o structura, umplutura si amanuntele iti vor veni mai usor in minte.
Daca nu poti sa te concentrezi acum poate ca e mai bine (depinde ce tip de om esti - matinal sau nocturn) sa te culci si sa te trezesti mai devreme cu doua ore maine dimineata. Uneori noaptea e un sfetnic bun. Eu sunt tipul nocturn si cred ca nu as reusi sa dorm pana n-as termina lucrarea, dar fiica mea cand nu are inspiratie mai bine se culca si a doua zi ii este mai usor sa termine ceea ce cu o seara inainte ii era greu sa faca.
Ai si o alta varianta - sa recunosti maine ca nu ai reusit sa faci lucrarea si sa accepti consecintele, care nu cred ca vor fi drastice. Poate ca se va putea sa faci lucrarea si maine. In general sefii isi lasa o marja de siguranta tocmai pentru ca pot interveni neprevazute si atunci s-ar putea sa mai ai macar o zi timp... Nu ai specificat in ce domeniu trebuie sa faci lucrarea, nu stiu daca este o statistica la care trebuie sa coroborezi date... si sa tragi anumite concluzii sau daca este o lucrare privitoare la o munca de creatie in jurnalism sau ceva referitor la munca pe care o faci in compartimentul unde lucrezi... In functie de ce anume ai de scris munca difera, dar regulile generale sunt cam tot aceleasi. Fa o pauza, linisteste-te, nu te agita si vei vedea ca si gandurile tale vor incepe sa se limpezeasca. Spor la treaba, iti tin pumnii

| DMV a răspuns:

In primul rand nu te panica. In al doilea rand stii si tu si recunosti ca nu ai nici un chef de ea. In al treilea rand spune-ne despre ce lucrare e vorba. Pare a fi de jurnalism.

| Beatrice_6624 a răspuns:

In ce domeniu lucrezi, hai sa te ajut, vrei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te stresa, poate se prelungeste termenul, sau poate intervin schimari, gandeste-te ca nu esti singura...totul e sa lasi lucrurile sa vina de la sine si sa treci peste toate fara stres.

| Penther a răspuns:

Priveşte lucrurile mai pozitiv şi gata.
Caută părţile bune ale problemei.