| Mark994 a întrebat:

Am 17 ani, peste 2 ani vreau să plec în afară la muncă, sa îmi fac un rost.Am de gând să plec în Anglia, deoarece cunosc limba engleză și mă pot descurca mai bine.Am nevoie de un răspuns de la cineva care se află în această situație.Cum mai este cu viza? Din ce știu fără viza nu se mai poate intra. Întrebarea mea este,cum se poate face rost de viză, în caz că îmi găsesc ceva de lucru și va trebui sa ajung? Sau există vreo posibilitate și fără acea viza? Ce acte mai sunt necesare pentru a intra? Dacă voi dori să rămân acolo după ce voi avea un loc stabil de muncă se poate? Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar ce stii sa faci?

| Schwarz01 a răspuns:

Ba, eu nu stiu de Anglia si toata chestia asta cu vizele. Dar daca vrei sa pleci ar trebui sa te gandesti de dinainte daca exista locuri in domeniul in care vrei tu sa muncesti. Eu locuiesc in Germania si majoritatea oamenilor care s-au stabilit aici aveau deja experienta in domeniul in care lucreaza sau cel putin au facut aici studiile necesare. Nu merita sa te duci undeva daca nu stii ce sa faci acolo/daca nu ai experienta in nici un domeniu/daca nu cunosti pe cineva in tara respectiva care sa te ajute. Adica poti sa te duci oriunde vrei tu doar ca este extrem de greu sa iti gasesti in loc de munca bun daca nu ai nici un fel de plan