| Bogdan5784 a întrebat:

Vă salut cu respect! Aș dori sa merg și eu in Anglia la munca dar nu am acte, știți cumva o companie sau ceva unde as putea lucra? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai acte cum vrei sa lucrezi in Anglia?

| mihai69 a răspuns:

Nicio companie nu te ia fără acte.

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens "nu ai acte"? Ce acte nu ai și de ce nu faci rost de ele?

| teclado a răspuns:

Eu știu ca am casa in UK
In primul rând ai nevoie de 1400 lire pentru viza
Ai nevoie de inca 1400 lire ale tale ca să arați că le-ai avut intr-un cont bancar macar 6 luni printr-un extras de cont.
Ai nevoie de o adresă adică de o casa închiriată pe numele tău o cameră cu contract!
Ca sa închiriezi o cameră ai nevoie de 2 luni garantie 2 luni comisionul agenției imobiliare
Adică sa zicem undeva 2100 lire.
Apoi ai nevoie de un precontract cu o firmă care sa scrie că sigur te angajează.
Dacă nu ai o hartie de la o firma două trei care să spună in scris că sigur si garantat câmd o să ajungi in Anglia
Atunci nu ai cum să iei viza de muncă

Trebuie să știi bine binisor limba engleză pentru câ la vamă vei da interviu despre tine despre ce vrei sa faci in viata despre meseria ta
Cum si în ce fel decurge job-ul tău
Cum va arăta o zi de muncă la acel job
Cu ce scule lucrezi

Apoi in maxim 4 zile de când ai ajuns in Anglia trebuie sa te interesezi cum se obține NINO

E o asigurare medicala
Drept de muncă
Pt că tu așa doar cu viza de munca ai voie sa muncești maxim 41 zile
Apoi nu vei mai avea voie nici măcar o singură zi in plus dacă nu deții acel număr NiNo

Așa că tu trebuie sa mergi sa dai interviul pentru NiNo cât mai curând cu putință!

Pentru că te poți trezi ca ești angajat totul merge bine si frumos dar tu nu mai ai voie sâ muncești pentru că nu deții NiNo

Așa că tu trebuie să fii pregătit cu bani să stai in Anglia pe banii tăi câteva luni de zile
Să zicem 2 luni
In care să aștepți să fii chemat la interviu pentru obținerea NiNo

Hai sa zicem că ești sunat si ești chemat la interviu
Dai interviul apoi va mai dura să zicem încă maxim 3 luni până când îți vor da acel nino

Dar dupa ce si dat intrrviul cei de acolo de la nino o sa iti dea o foaie cu care tu poti sa lucrezi până când îți vine NiNo
Să zicem iti da voie sa mai muncești 30 zile
Dar foaia asta nu orea o ia. Imeni in considerație
Asta doar dacă te iubește angajatorul
Atunci poți sa mai lucrezi

Asta înseamnă că tu trebuie sa il cucerești pe angajator inca din prima ta zi de munca

Pentru ca angajatorul sa te mai țină angajat chiar și in perioadele in care tu ar trebui să aștepți o luna si încă două pe banii tăi pe chiria ta până când vor fi gata actele.

Așa că tu trebuie să fii cel mai iubit dintre a a gajați
Pt că angajatorii pot sa vorbească ei cu cei de la stat sa te mai țină la muncă chiar dacă tu nu ai încă toate actele in regulă

Cam asta e atât

| ponturi a răspuns:

Era un forum pe net lucruinuk.co,(parca) si aici gasesti si anunturi de angajare, si persoane pregatite sa te ajute si raspunsuri la intrebari.