| VrRos80 a întrebat:

Am 19 ani,am terminat liceul, nu vreau facultate ca e pierdere de timp din punctul meu de vedere, ce meserie pentru începători aș putea găsi?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta o scoala postliceala de meseri in orasul tau, si vezi ce oferte au, alegandu-ti de acolo ceea ce-ti place.

| haileewatson a răspuns:

Fara facultate nu o sa avansezi niciodata in cariera, vei ramane in mereu pe salariul minim pe economie. Toate job-urile cer diploma de licenta.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru haileewatson):

Un meserias bun castiga mult mai bine ca unul cu facultate.Un meserias bun este cautat mereu de lume: zidar,mecanic auto,electrician, bucatar, brutar, patiser, etc

| haileewatson a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da dar astea sunt exceptii de cariere

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru haileewatson):

Cum sa fie exceptii? Important este la ce te pricepi in viata nu o diploma care nu foloseste la nimic.

| VrRos80 explică (pentru haileewatson):

Mulți cu facultate și nu își găsesc loc de muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, depinde ce domeniu te atrage mai mult. Poti lucra in comerț, de exemplu, sa incepi prin a aseza marfa intr-un supermarket apoi sa treci la casa de marcat si mai apoi, daca esti eficient si te descurci, sa devi sef de tura sau sef de magazin.

| MrAM a răspuns:

Depinde ce te pasioneaza sau iti atrage interesul. Gandeste-te la ceva anume ce ti-ar place sa faci pentru tot restul vietii. Insa ca sa ajungi acolo te sfatuiesc sa incerci cat mai multe locuri de munca.
Pur si simplu stai o perioada, iti setezi un timp si daca nu iti place pleci si cauti altceva. In felul asta o sa capeti atat experienta cat si vei avea idee ce anume iti place sa faci.

| Stefan927 a răspuns:

Salut, dacă iti place condusul (si nu mai ai semnul de începător), te poți face șofer pe 3, 5t, pe țară, si ai un salariu de la 3500 lei(aproximativ), si pe viitor poți face categoria c și c+e si vei putea lucra la 4000 lei in sus (pe camion), dacă iti place mecanica, te poți face mecanic auto

| danieltulcea84 a răspuns:

Posibil ca punctul tău de vedere să fie unul eronat. Orice meserie este utila, dacă o faci cu placere și pasiune. Să nu îți para rău, mai târziu, când vei vedea pe colegii tai de liceu un funcții bine plătite, iar tu muncind ca un rob pentru un salariu modest. TOTUȘI, dacă ai hotărât să nu faci facultatea, ar fi bine să faci o școală profesională, postliceala pe o profesie care ți-ar plăcea să o practici măcar 30 de ani de acum încolo (bucătar, mecanic,frizer,tractorist,șofer, sudor, vopsitor, zugrav, zidar, instalator etc.