| Bogdanteascu a întrebat:

Am auzit ca daca termini cei 4 ani de facultate la Drept te poti duce in cadrul politiei fara sa mai sustii examenele, e adevarat? Detaliati daca stiti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, poti intra in politie doar daca se fac incadrari din sursa externa, indeplinesti conditiile cerute si reusesti la concurs.

| Bogdanteascu explică (pentru Ioandelasal):

Si ce avantaje am daca intru din sursa externa? avand in vedere ca am toate conditiile cerute, chiar si la proba sportiva; mai dau probele scrise?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdanteascu):

Nu ai alte avantaje fata de unul care a facut Academia de Politie. La concurs se sustine si o proba scrisa, de regula din legislatie, respectiv actele normative indicate in tematica pentru concurs.

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

In sistemul militar (MApN si MAI) sunt functii care nu se scolarizeaza cum sunt: contabil, economist, medic, medic veterinar etc care se incadreaza din viata civila. Se scoate postul la concurs si intra cine trebuie.
Da, dai mai ales proba scrisa din specialitatea in domeniul postului, dar si examen medical riguros, examen psihologic si... sa nu ai probleme la dosar.
Ai avntajul ca nu-ti mai freci coatele si picioarele pe bancile si platourile din Academia Militara sau Academia de Politie. Nu stai intr-o cazarma 4 ani din care poti pleca doar cu aprobare. Etc., etc.