| TheDRagonsZ a întrebat:

Salut, am auzit ca dupa ce termini un liceu cu profil mate-info poti sa urmezi orice facultate, este adevarat?
Daca da, va rog sa imi dati un link unde scrie acest lucru.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Poti sa te duci la orice facultate indiferent de profil atata timp cat te descurci cu admiterea si ai un nivel mediu de cunostinte pentru domeniul pe care-l alegi. De aia cam e bine sa iei profilul in legatura cu tipul de facultate pe care-l vrei ca sa-ti formezi o mica baza pentru materiile pe care o sa le ai. La mate-info se fac ore din toate materiile :fizica, chimie, mate, info, romana, limbi straine etc. si de aia chipurile iti deschide usile pentru mai multe facultati, da tu poti linistit daca te descurci sa dai la info si de la filo, numa sa faci fata nivelului la care sunt aia deja, dar presupun ca daca treci de admitere, e ok.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa urmezi orice facultate, indiferent de profilul liceului absolvit, cu conditiile sa ai diploma de bacalaureat si sa reusesti la admitere. Nu este necesar sa se prevada expres ca poti urma orice facultate cu un anumit profil de liceu absolvit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu scrie nicăieri pe net. dar nu este nevoie.
La majoritatea instituțiilor de învățământ din România, intrarea la facultate este condiționată de trecerea cu succes a examenului de bacalaureat. La unele are loc și un examen de admitere. care departajează candidații. Astfel ai bacul, ești eligibil pentru fac.

| AC4S4 a răspuns:

Dacă ai bacalaureatul, poți da admitere la orice facultate, indiferent de liceul pe care l-ai urmat.