Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca unii au obtinut interviuri de angajare pe Linkedin datorita faptului ca s-au bagat in seama cu recrutorii si, in felul asta, au iesit in evidenta fata de ceilalti candidati.
As vrea sa fac si eu asta, dar nu imi dau seama ce as putea sa-i intreb.

De exemplu, vad un job care ma intereseaza, aplic si, pe urma, ii dau mesaj recrutorului. Ce anume pot sa-i spun, ca nu-mi dau seama? Pana la urma, poate si el sa vada ca am aplicat la job-ul postat. Ceea ce ma intereseaza este sa-i atrag atentia ca sa-mi maresc sansele sa fiu luata in considerare pentru un interviu, dar mi s-ar parea nepotrivit sa i-o spun.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, recrutorii sunt cei care te contacteaza pe cei care au CV-uri bune, cu experinta si certificari la care ei au oferte de joburi.

Este gresita parerea ta sa aplici la un job si apoi sa anunti recrutorul, fiindca acel recrutor nu este responsabil cu jobul la care aplici tu si nici nu poate sa faca ceva pentru tine.

Te poti inscrie la Agentiile de rectutare si ei iti cauta si-ti gasesc joburi, trimtiandu-te la interviuri la companie, dar numai dupa ce prima oara ai interziu cu Agentai de Recrutare care te testeaza sa vada cat stii si daca diplomele tale sunt reale sau nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are rost. Un recrutor se ghidează după criterii profesionale.

| Editocroci a răspuns:

Adică să-ți dăm noi banii pe tavă. Păi dacă vrei așa asta costă.