| Emms2221 a întrebat:

Buna TPU. As avea nevoie de un sfat sau o parere. As dori sa aplic la cateva interviuri de angajare. Problema mea este insa ca eu pana in acest moment am lucrat doar ca si freelancer online (ghostwriting) din cauza anxietății sociale. Interviurile la care as vrea sa aplic nu au legatura cu munca mea de pana acum deoarece nu prea se mai gasesc in acest domeniu. La ceea ce am ales sa aplic nu necesita calificare ori experienta insa eu sunt putin mai in vârstă fata de media celor care termina acum facultatea/ori au 20 si putin de ani si ma intreb daca asta va conta la interviu plus faptul ca nu am lucrat fizic deloc pana in acest moment? Mulțumesc de răspuns.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde de jobul pentru care aplici, de cerințele postului, de salariu. Poate că vârsta (inaintată?) e un avantaj

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă au nevoie de oameni, nu contează,

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă nu-ți cer experiență nu prea contează ce ai făcut înainte. Fă-ți curaj și aplică.

Lasă-ți în CV perioada în care ai fost freelancer ca să se vadă că nu ai stat degeaba. Eventual descrie acolo ce făceai, atașează un mic portfoliu, 2-3 soft skill poți stoarce și din asta care să fie necesare oricărui loc de munca, de exemplu: abilități organizare și planificare.

La interviu de obicei contează prima impresie, cum te prezinți (curat), cum vorbești (cât mai relaxat), etc.

Dacă au nevoie de oameni, nu prea fac mofturi. Nu te stresa pentru muncă necalificată. Nu e așa serios.

Succes!

| Sophieka a răspuns:

Le spui ca ai lucrat ca x online si ca vrei sa iti schimbi profesia ca sa mai socializezi si sa mai iesi din casa fiindca ti-ai petrecut prea mult timp in casa si in mediul online.

| Marcusssss a răspuns:

În primul rând, felicitări pentru că ai decis să aplici pentru interviurile de angajare, în ciuda anxietății tale sociale și a ieșirii din zona ta de confort! Este nevoie de mult curaj pentru a face asta.

În ceea ce privește preocupările dvs., faptul că nu aveți experiență fizică în muncă sau o calificare aferentă nu ar trebui să conteze neapărat împotriva dvs. atunci când aplicați pentru o poziție care nu necesită experiență sau o anumită diplomă. În schimb, subliniază-ți abilitățile și punctele forte în CV-ul și scrisoarea de intenție. Evidențiați abilitățile transferabile pe care le-ați dobândit prin munca independentă, cum ar fi abilitățile de gestionare a timpului, de comunicare și de rezolvare a problemelor.

În ceea ce privește vârsta ta, discriminarea în funcție de vârstă este ilegală în majoritatea țărilor, așa că nu ar trebui să fii descalificat pentru o poziție pur și simplu din cauza vârstei tale. Concentrează-te pe entuziasmul tău pentru poziție și pe nerăbdarea ta de a învăța noi abilități.

În interviu, fiți sincer și transparent cu privire la istoricul dvs. de muncă și motivele pentru care doriți să urmați un alt tip de muncă. Subliniază-ți punctele forte, experiențele și ceea ce poți aduce în funcție. În plus, ar putea fi util să cercetezi întrebările obișnuite ale interviului și să exersezi răspunsurile în prealabil pentru a te simți mai pregătit și încrezător.

În general, rețineți că interviurile sunt o oportunitate atât pentru dvs., cât și pentru angajator de a evalua dacă rolul este potrivit. Concentrează-te pe ceea ce poți aduce în funcție, entuziasmul tău pentru job și disponibilitatea de a învăța și de a te adapta. Succes la căutarea unui loc de muncă!