| Angelsergiuboy a întrebat:

Am fost concediat si as vrea sa stiu cu ce articol trebuie sa imi desfaca contractul de munca ca sa pot beneficia de somaj?
Pentru ca astazi trebuie sa merg sa semnez lichidarea si vreau sa stiu dupa ce articol de lege sa ma uit pe lichidare ca sa pot beneficia de somaj.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a beneficia de masuri active de combatere a somajului si de compensatii in conditiile legii, contractul individual de munca trebuie sa inceteze din motive ce nu tin de persoana salariatului, cum ar fi art.65 alin. 1, art 56 alin. 1 lit. a, e, din Codul Muncii. Ideea este ca trebuie sa ai 12 luni de munca in ultimele 24 luni si alte conditii: https://lege5.ro/......ge-76-2002