| Anonim420420 a întrebat:

Maine trebuie sa semnez contractul la locul de munca. Am avut somaj de liceu. Dupa ce ma angajez trebuie doar sa sun la somaj sa anunt ca m-am angajat? Sau trebuie sa merg sa completez ceva?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Firma trebuie sa aiba un formular tip de la AJOFM cu Lista locurilor de munca vacante, pe care il completeaza. Cu el te duci la AJOFMsi primesti o dispozitie de repartizare. Abia apoi se poate incheia contractul de munca (CIM). Altfel te trezesti ca va trebui sa returnezi somajul.