| robert24srg a întrebat:

Am fost in somaj dupa care m-am angajat cu contract pe perioada determinata daca imi dau demisia mai devreme mai pot sa iau somajul in continuare

Răspuns Câştigător
| lora_9285 a răspuns:

Din cate stiu eu, daca iti dai demisia nu beneficiezi de ajutorul de somaj, este valabil pentru ambele contracte cu perioada determinata si nedeterminata. Dreptul pentru beneficierea indemnizatiei de somaj este atunci cand firma isi restrange activitatea. In cazul tau, eu cred ca trebuie sa-ti respecti contractul.

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Nu sa nu faci asta pentru ca si asa daca ai contract pentru perioada determinata nu se stie daca til prelungeste si oricum nu poti avea din nou somaj doar daca patronu te da in somaj tehnic cu 75% din salariu dar asa NU

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca pleci prin demisie nu primesti somaj.

| fabiola a răspuns:

In momentul reangajarii, primul somaj inceteaza iar de la noul loc de munca nu primesti somaj daca pleci prin demisie!

| bluerose a răspuns:

Primesti somajul in continuare la terminarea perioadei pentru care te-ai angajat. Daca iti dai demisia nu mai primesti somaj.

| pepe a răspuns:

Nu poti primi somaj decat dupa 12 luni de munca.