| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Salut,in cazul in care fabrica a intrat în șomaj tehnic, iar după toată perioada, ca angajat ai putea sa-ți dai demisia?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.

| Gelica_Morosanu_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Înțeleg ce zici, dar nu o sa am probleme cu ANAF-ul pentru eu cumva primesc bani de la ei, stand în șomaj?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gelica_Morosanu_1986):

Nu o sa ai probleme cu somajul, o sa ai probleme tu daca nu te angajezi la alt loc de munca.
Daca iti dai demisia nu mai primesti indemnizatie de somaj.

| Gelica_Morosanu_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Mă gândeam să mai lucrez o lună și după sa mi dau demisia și la noi cam greu găsești de munca fiind un orășel mic

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gelica_Morosanu_1986):

Tu decizi, dar daca iti dai demisia nu primesti indemnizatie de somaj.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, dar nu-ti merita.
Angajatorul daca nu-si mai reia activitatea dupa somaj tehnic, aunci trebuie sa desfaca contractele prin treceea angajatilor in somaj.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| ReddY25 a răspuns:

Da