| Kaonashii a întrebat:

Am fost la un interviu de angajare si mi s-au cerut conturile de social media. Eu nu am si au zis ca e cam rau. Vi se pare normal sa fim triati in functie de asta? Jobul nu are legatura cu nimic ce tine de internet

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Jobul nu are legatura cu nimic ce tine de internet"

cam are - pe net e tot o latură de-a ta așa că și ea, contează

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Normal.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, mi se pare aiurea, atât timp cât nu presupune ceva marketing pe social media. Firmele care cer conturile fără ca munca respectivă să implice așa ceva, mi se par dubioase.

| RoCkKiD a răspuns:

Cauta alt job, nu vrei sa lucrezi la o firma din asta. Ti-au facut o favoare.

| mi25 a răspuns:

Este intruziune in viata intima - nu numai perticulara - a persoanei, lucru interzis de lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au vrut să vadă cum ești văzut de alții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om care urmează să fie angajat este verificat și așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăia au cerut numele de Facebook pe care îl are el, nu i-au cerut parola să intre ei în contul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este. Social media nu ar trebui să reprezinte CV-ul tău, dar cred că unii patroni abordează și o tehnică de genul, pentru a a avea mai multe date despre tine, nu uita că în prezent cum te prezinți prin social media vorbește ușor despre tine.

| Dandinelle a răspuns:

Daca firma exista pe mediul online si se doreste ca si angajatii sa faca parte din imaginea firmei atunci se mai cere si asta. Nu are de ce sa fie rau ca nu ai atata timp cat nu lucrezi direct cu marketing sau promovare de produs. Poate e "rau" pentru ca se gandesc poate ca nu stii cu ce se mananca diferite chestii pe social media.

| Motherlode a răspuns:

De multe ori profilul de pe conturile de socializare poate fi cartea ta de vizita. Iti poti da seama foate usor cu ce persoana ai de-a face in functie de postarile pe care le face. Vezi ce prieteni are, in ce cercuri se invarte, cum si ce scrie, ce interese are etc. In zilele noastre este destul de greu sa mai gasesti persoane care nu au asa ceva si probabil acesta este motivul pentru care agajatorii au fost putin surprinsi happy.