| AndreaDanci a întrebat:

Vi se pare normal sa te intrebe la interviu de angajare daca ai fi o leguma ce leguma ai fi si care ar fi primul lucru pe care l-ai face?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de job.
Daca vrei sa lucrezi in publicitate, de exemplu, e o întrebare fireasca. Daca in schimb candidezi pentru un post de inginer topometrist, intrebarea nu isi are locul.

| sabin89 a răspuns:

Dacă chiar m-ar întreba asta, aș spune că aș fi un morcov și primul lucru pe care l-aș face ar fi să-l bag în...nasul angajatorului.

| 1234568807 a răspuns (pentru sabin89):

Si o sa te mai angajeze daca e laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde pentru ce fel de job era interviul

| Drimmero a răspuns:

Daca nu dadeai interviu la vreo taraba de legume intr-o piata atunci intrebarea mi se pare dubioasa sau cel putin angajatorul era vreun fan al filosofiei si a zis sa mai faca si el conversatie sau cine stie ce a vrut sa spuna 'autorul'.

| ReddY25 a răspuns:

Ce ma?

| carevaescu a răspuns:

E absurda intrebarea.

Inteleg motivatia din spatele ei. Uneori e folosita sa te mai relaxeze, sa mai taie din tensiune. Alteori ca sa-ti probeze creativitatea.

Inteleg si de ce copiem multe din ce se intampla in vest. Dar chiar asa, fara a critica la modul serios? Chiar daca presupunem, prin absurd, ca asemenea intrebare poate e rezonabila in cultura unde a luat nastere, oare nu trebuie sa filtram un pic? Oare nu ar fi mai bine sa preluam doar intentiile (care sunt chiar bune : sa relaxeze intervievatul, sau sa-i probeze creativitatea) si sa le adaptam culturii noastre?

In fine, probabil as rade, fara jena laughing

| CleanHeart a răspuns:

Poate a avut prea mult umor angajatorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e un job care presupune lucru cu copiii, da. Numai fereasca Dumnezeu sa zici brocoli ca te scuipa aia mici tongue

| 1234568807 a răspuns:

Unde te-a intrebat asta

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Ai primit o asemenea intrebare la angajare?

| Fantaspirit a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

A primit un feedback o usera de aici o întrebare și mai penală la un interviu, gen de ce nu te măriți!? Și eu am pățit cu un dobitoc de la gaz sa mă ia la rost la mine in casa că de ce nu mă însor!? Și colegul lui tot ii spunea sa tacă, ăla mă judecă la mine in casa că să vezi ce oameni exista în lumea asta.