| mateia821 a întrebat:

Am in plan sa merg la academia de politie dar nu stiu exact ce cunostinte trebuie sa am. Ma rog, sunt abia clasa a 7-a dar incerc sa ma pregatesc de mica. Daca are cineva experienta, va rog sa imi spuna!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Termini liceul cu note mari, iei BAC-ul si apoi dai examen la Academia de Politie.
Intre timp te apuci serios de studiat engleza si sa faci sport, fiindca probele medicale si cele sportive, sunt probe eliminatorii, cares e sustin inainte de examenul scris, de intrare la Academie.

| Feri5 a răspuns:

Ca să intri la Academia de Poliție, trebuie să dai următoarele probe:
1. Vizita medicală și testarea psihologică;
2. Proba sportivă;
3. Probele scrise.

Primele două probe au caracter eliminatoriu și se apreciază cu ADMIS sau RESPINS. De exemplu, dacă ai fost respins la vizita medicală, nu poți da testarea psihologică, ș.a.m.d. Deci rezultatul unei probe este influențat de alt rezultat al probei. Ca să poți da probele scrise, care sunt definitive, trebuie să iei ADMIS la toate probele eliminatorii.
Proba medicală constă într-un barem foarte strict, testarea psihologică testează anumite gândiri, raționamente, iar proba sportivă presupune să faci anumite chestii care să nu depășească un anumit interval de timp.

Probele scrise, probe cu caracter obligatoriu, se susțin la gramatica limbii române, pe care ai făcut-o în gimnaziu, istoria românilor și o limbă străină. Subiectele sunt de tip grilă și sunt în număr de 30 de întrebări, fiecare valorând 0, 3p și 1p din oficiu.
Sper că te-am ajutat! Succes!