| KezoLOL a întrebat:

Am 17 ani (clasa a 11a) si ma gandesc sa urmez Academia de Politie. As vrea sa stiu ce trebuie sa pregatesc pentru examen si ce ar trebuii sa stiu in general pentru a ma descurca bine. Astept niste sfaturi de la cei ce sunt deja la academie sau cei ce au terminat-o.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Tematica la linkul :
http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Academia de politie trebuie sa stapanesti foarte bine limba romana, engleza, germana sau rusa si istoria. Conteaza foarte mult media de la bac (de preferabil sa termini profilul uman, bacul sa-l dai la istorie, romana si psihologie de preferabil). Iti trebuie conditie fizica pentru a trece cu succes probele sportive.
Pentru Academia Nationala de Informatii( ce pregeteste agentii SRI), care mi se pare mult mai utila dar si complicata decat Academia de politie, ai nevoie de Romana, Istorie dar si engleza si psihologie. Trebuie sa treci de probele psihologice ce sunt destul de complicate si de o serie de teste pentru a vedea cum te descurci in situatii critice. (ex: trebuie sa scoti o farmacista din farmacie si sa o convingi sa iti imprumute 10 lei). Media de la bac conteaza decat 5% iar media testelor psihologice 40%
Ti-am dat informatii si despre Academia Nationala de Informatii Mihai Viteazu pentru ca, la inceput si eu imi doream, ca si tine, sa dau la Academia de Politie, dar cred ca este mult mai utila si cere multe responsabilitati si multe riscuri. Sper ca te-am ajutat.