| matyyyy a întrebat:

Salut,sunt clasa a 12-a la un liceu teoretic din Bucuresti..as fi tentat sa merg la academia de politie sau la cea militara(Sibiu) si nu stiu sigur ce sa aleg..la politie m-am interesat de probe etc..si nu ar fi o problema..nici cele fizice nici cele teoretice dar..nu sunt sigur..nu stiu ce ar fi mai avantajos pe viitor. Unde se castiga mai bine..nu stiu sigur ce o sa se intample dupa facultate. Daca o sa am loc de munca asigurat..si ce loc..Cine stie sau are cunostinte va rog sa ma lamureasca si pe mine.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Traiesti pe dracu' bine. Un politist sau un militar mediu fac foamea fata de basinosii de politisti, securisti, generali de carton pensionati. Cunosc oameni din sistem si pot sa iti zic ca e la fel ca la banci - toata lumea are impresia ca mama, ce bine cistiga astia din banci. Da, din vreo 10 angajati ai unui sediu, ai un manager de filiala care de obicei salta vreo 2000-2500 EUR pe putin, iar restul sint toti puleti cu sub 2000 RON.

| neutrino a răspuns:

Armata si politia mereu asigura un loc bun de munca, raportat la economia nationala.

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

Cu micul amendament ca in caz de trosneala ai mare sanse sa crapi printre primii. Si sa nu uitam ca politaii care chiar isi fac treaba nu au deloc legea de partea lor, asa ca... cel mai bun job e ala care e cit de cit sigur si mai ales sa faci ceva ce iti place. Siguranta ti-o da faptul ca esti bun, nu ca ai facut facultatea nu-stiu-care.

| neutrino a răspuns (pentru KodrutZ):

Atunci cand esti platit de armata sau de politie, si traiesti mai bine decat media pe economie, atunci iti asumi si riscurile inevitabile.