| xbugs a întrebat:

Am inteles ca in armata poti intra de la 18 ani. In ce conditii intri de la 18? Cu liceul militar? Salariul? Varsta de pensionare?

4 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Ca recrut.

| Sadop a răspuns:

Nu trebuie să ai neapărat liceul militar, însă trebuie să iei BAC-ul.
După ce iei BAC-ul mergi la Centrul de Recrutare din oraşul tău şi te înrolezi în Armată ca soldat gradat-profesionist.
Va trebui să treci de nişte teste fizice, pshiologice, etc şi de o vizită medicală foarte riguroasă.
Vârsta de pensionare cred că e la fel şi pentru gradaţi şi pentru ofiţeri, de exemplu, iar din câte ştiu eu e 48 de ani ( scuză-mă dacă greşesc ).
Despre salariu chiar nu ştiu ce să zic, oricum nu are cum să fie unul foarte mare.
Aştept şi alte întrebări.
Baftă!

| Carapace a răspuns:

Salutare,
Dacă știi engleză te poți înscrie la o școală militară din străinătate, se caută și sunt sigur că ai mai multe avantaje, iar sumele sunt mai mari...