| Joker3134 a întrebat:

Cat are salariul un maistru militar in armata?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Maistru militar este o categorie de militari, nu un grad.
Gardele sunt (in ordine): MM clasa a V-a, a IV-a, a III-a, a II-a, I si principal. Nici un maistru nu are solda (ei nu au salarii) la fel cu celalalt. Cel de auto are altfel decat cel de transmisiuni, electric, alimente, etc. Cel de clasa a V-a are mai mica decat cel principal, etc. Apoi mai sunt si pe categorii de unitati. Una este cand esti la o unitate sau subunitate mica si alta este cand esti la o mare unitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Joker3134):

Am mai discutat problema asta cand ai intrebat de SGP. Nimeni nu stie! Asemenea sume nu se dau publicitatii. Stim doar ca au solda de grad si de functie, norma de hrana lunara, norma de echipament anuala, chiria lunara (daca este cazul) diurne si sporuri, ore suplimentare. Exemplu: s-a dat publicitatii ca un locotenent ar avea 3445 lei. Probabi asta fiind solda de functie! Daca ai curiozitatea fa aproximativ un calcul. Inmulteste salariul minim brut pe economie cu coeficientii de ierarhizare ( http://bit.ly/2Iu3Yi4 )si vei afla aproximativ cat au brutul. La astia mai adauga norma de hrana 25 lei pe zi astazi (se calculeaza la zile lucrate) ore suplimentare si sporuri. Apoi scoti taxe si impozite si afli cat se ia in mana.
http://www.calculator-salarii.ro/calcul-salariu-net/

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gothicbat a răspuns:

Puțin.