| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat important! Am terminat o facultate (profil umanist) in Marea Britanie si nu am reusit sa imi gasesc un job acolo, asa ca m-am intors in Romania. Din pacate, in orasul meu natal job-urile sunt foarte putine si majoritatea ca vanzator. As dori sa imi schimb cariera si sa fac ceva care sa imi placa si din care sa iasa bani decenti. Are cineva vreo sugestie referitor la ce as putea face intr-un oras mic de provincie? Ma pricep la urmatoarele:
- limba engleza
- operare calculator + internet
- scris articole
- blogging
- administrare retele de socializare
- marketing online
- fotografie
- e-mailuri
- putin Photoshop
Doresc sa imi infiintez propria firma si sa prestez servicii pentru persoane private. Cam ce as putea oferi oamenilor din orasul meu? Din ce as putea face bani?
Nu doresc sa ma mut in alt oras deocamdata si sa ma relocalizez, asa ca va rog sa nu sugerati asta. Multumesc.

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Te-as sfatui sa mergi la o biblioteca mai mare si sa cauti revista "idei pentru afaceri" care prezinta parca la fiecare numar cate un plan de afaceri cel putin, in diverse domenii, incepand de la crescatorie de ciuperci... pana la depozit de documente, etc.

Nestiind ce iti place sau cu ce ai rezona, iti sugerez acea revista pentru a iti pune ordine in idei, pentru inceput.

A doua chestie care ai putea sa o faci, si poate ar fi si utila, ar fi sa citesti codurile CAEN. Din acestea sa iti alegi cele care ti se pare ca sunt interesante.

Dupa ce gasesti codurile caen care iti plac, cauti firme ce au acele coduri placute de tine ca si coduri principale de activitate si le studiezi un pic cum ataca piata, ce fac etc.

Si apoi iei o decizie...

Sper ca te-am ajutat.

| SatanicBear a răspuns:

Fotograf freelancer.