| anonim_4396 a întrebat:

Daca momentan nu locuiesc in orasul natal, ci intr-un alt oras si am probleme de sanatate, unde as putea merge la un medic? Nu ma trimiteti la urgente pentru ca nu am probleme foarte mari. In orasul natal aveam un medic de familie, dar aici ce fac?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti student, consultatiile sunt asigurate gratuit( in baza unei adeverinte de student si a carnetului de student vizat pe anul in curs) de catre dispensarul universitatii--- medicii din cabinetele de medicina generala din cadrul acestor dispensare tin locul medicului de familie pe toata durata studentiei ( cu conditia sa nu depasesti varsta de 26 de ani ).

| pietrean a răspuns:

Daca locuiesti in alt oras, trebuie, legal, sa ai o mutatie de flotant(valabila un an de zile, apoi se prelungeste iar un an).In baza acestei mutatii, avand o adresa, poti sa te inscrii la un medic de familie din orasul in care stai acum.Cand ai nevoie de un consult de specialitate, mergi la acel medic, iti da trimitere si gata.Doar MUTATIE DE FLOTANT iti trebuie si ai aceleasi drepturi ca oricare locuitor din acel oras.

| test1999 a răspuns:

Buna!
Chiar daca nu ai medic de familie in oras, poti sa te duci la un medic privat, la o clinica privata, depinde de ce e nevoie. O sa te coste ceva pentru ca nu e doctorul de familie, probabil 40-50lei consultatia.