| steaua12 a întrebat:

Am o intrebare legata de chimie cand vreau sa combin cum ar fi mg cu cl ce element scriu prima data? mg sau cl si de ce?

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna!
Pai daca vrei sa amensteci 2 elemente cum ar fi, dupa cum ai precizat, Clor si Magneziu va trebui sa scrii inainte Mg adica elementul diluat\amestecat si apoi solutia adica Cl. Rezulta clorura de magneziu: MgCl2.Nu stiu daca ai inteles. Sper ca te-am ajutat in vreun fel.

| AwakenTheMonster a răspuns:

Magneziul, din câte ştiu, e în a doua grupă principală ( da, am avut intenţia să învăţ tabelul, dar m-am lăsat, însă am reţinut câte ceva ).
Clorul este un nemetal şi are valenţa I.
O să vină : MgCl2, pentru că valenţele se inversează şi valenţa I nu se trece veci.
Şi cum zicea şi Giulika, prima dată pui elementul diluat.
Ştiu că-i temă şi ar trebui să-ţi atrag atenţia, dar îmi place destul de mult chimia, cât să nu mă pot abţine.