| andreea2346 a întrebat:

Am o mică curiozitate.Ca să devii notar, ce studii îți trebuie si ce se face dupa terminarea studiilor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de liceu cu diploma de bacalaureat, facultate de drept cu diploma de licenta, reusita la admitere ca stagiar, stagiatura si cursurile la INR, reusita la examenul de definitivare, numirea in functie si deschiderea unui birou individual.
Conform L.36/1995, rep. in 2018, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 22
  (1) Notar public poate fi cel care îndeplineşte următoarele condiţii:
  a) este cetăţean român, cetăţean al unui stat membru al Uniunii Europene, cetăţean al unui stat aparţinând Spaţiului Economic European sau cetăţean al Confederaţiei Elveţiene şi are domiciliul sau reşedinţa în România;
  b) are capacitate deplină de exerciţiu;
  c) este licenţiat în drept;
  d) nu are antecedente penale rezultate ca urmare a săvârşirii unei infracţiuni de serviciu sau în legătură cu serviciul ori a săvârşirii cu intenţie a unei alte infracţiuni;
  e) se bucură de o bună reputaţie, constatată în condiţiile stabilite prin statut;
  f) cunoaşte limba română;
  g) este apt din punct de vedere medical şi psihologic pentru exercitarea funcţiei;
  h) a deţinut timp de 2 ani calitatea de notar stagiar, a absolvit Institutul Notarial Român şi a promovat examenul de definitivat sau a exercitat timp de cel puţin 6 ani o funcţie de specialitate juridică şi a promovat concursul de admitere în funcţia de notar public.
  (2) Dovada îndeplinirii condiţiei prevăzute la alin. (1) lit. g) se face în baza unui certificat medical şi a unui aviz psihologic emise de către unităţi sanitare şi cabinete psihologice acreditate potrivit legii şi cu care Uniunea sau Camerele au încheiat protocoale de colaborare."
Ce faci dupa aceea este sa indeplinesti corect atributiile pe care le ai conform legii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studii de drept.
'
Mai multe detalii aici :
https://www.avocatnet.ro/......notar.html

| stefiiii3 a răspuns:

Facultatea de drept.