| Joker3134 a întrebat:

Am observat că un România peste tot este lipsa de personal,din ce cauza? Pentru a economisi statul bani? smurd duce lipsa de personal, armata etc.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La stat sunt un număr limitat de posturi. Din cauza restrângerilor bugetare, majoritatea sunt blocate, chiar dacă nu sunt ocupate.
Dar problema mai mare e că există deficit de forță de muncă și la privat, unde chiar e nevoie de oameni, sunt posturi, lefurile au început să fie destul de OK (plus alte avantaje), dar mulți preferă să stea pe ajutor social decât să facă ceva util.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

1. din diferite motive. Cel mai principal, din prostie;
2. nu, nu e. Chiar dacă nu plătim pentru salarii, plătim „oalele sparte". Adesea mai mult decât am fi cheltuit să le păzim să nu se spargă.

Răspuns utilizator avertizat