| Cocean a întrebat:

Am pierdut dreptul la șomaj, deoarece nu m-am încadrat la înscriere în cele două luni de după absolvire.
Nouă ni s-a spus la facultăți că trebuie să treacă două luni și că dacă în acest termen nu reușim să ne angajăm, atunci să mergem să depunem actele de șomaj.
Ce pot face să îmi recapăt dreptul la șomaj?
Și anume mai am dreptul la sociale sau și acest drept mi s-o luat?
Pentru că facturile și taxele țări nu se plătesc cu aer și nu te scutește nimeni, dar nici nu te ajută.
Doar pe interese în țara asta și toți suntem în pierdere.
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Seară bună!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In termen de doua luni. Nu sa treaca doua luni de la absolvire. Ai inteles gresit. Nu cred ca se mai poate acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Asa m-au mintit si pe mine cand am terminat liceul, dar pe mine m-au mintit cei de la liceu.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Curios! Cineva a inteles gresit. Este lege dată de cativa ani.
Se putea verifica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Am terminat in 2012 liceul patroane.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe atunci era la fel, boss.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Moșule cîte conturi ai ca ai mai pus intrebarea aceasta de pe alt nume, si ti sa raspouns este vina ta ca nu te ai dus la șomaj sau ca nu te ai angajat ce mai vrei acum? Cauta ti loc de munca si gata numai sta la mina statului esti om sanatos care poti muncii, de ce nu muncesti si stai la mila statului sau a facultatii?

| mihai69 a răspuns:

Acum nu mai poți face nimic.
Ca să îți recapeți dreptul la șomaj trebuie să muncești. Dar nu dai impresia că ai dori asta cu adevărat.

| Frank51 a răspuns:

Nu merită sa stai in șomaj chiar dacă ai fi putut, banii aia nu ajung nici de o țigară. Te angajezi direct și aia e.

| helpforyou a răspuns:

Din pacate nu mai poti face nimic acum.
Iar din ce stiu poti intra in somaj daca te angajezi doar daca ai un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa m-au mintit si pe mine cand am terminat liceul, tara de jigodii. Au ceva interese la mijloc.

| BeingSelfless a răspuns:

Eu am reușit să mă încadrez în cele două luni, dar au fost două luni de mizerie în care a trebuit să merg în continuu, datorită diverselor "motive". Am primit doar 1 sau de 2 ori șomajul, și acela mic, pentru că a trebuit să mă angajez. Cu drept sau fără drept, tot e același, datorită instituției de mizerie, și bani nesemnificativi...