| ann19 a întrebat:

Daca nu am depus actele pentru somaj in termen de 60 de zile de la absolvire mai pot beneficia?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU mai poţi primi Ajutorul de şomaj :(

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai avut la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Deci, termenul LIMITĂ era 29 iulie 2015!

Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIA să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

Toate cele bune!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca nu mai poti beneficia, deoarece n-a mers pentru luarea in evidenta pana la 29 iulie, respectiv in termenul de 60 de zile de la terminarea cursurilor.
In orice caz ai putea sa te interesezi la AJOFM din judetul tau, doar ei pot sa-ti spuna sigur.

| alessia5158 a răspuns:

Depinde de data la care ai obtinut calitatea "de absolvent".
Daca ai ramas corigent /a, termenul de 60 de zile se socoteste de la data promovarii corigentei.
Daca nu ai ramas corigent iar la data incheierii cursurilor scolare ai fost declarat absolvent, atunci termenul de 60 de zile se socoteste de la data incheierii cursurilor. In aceasta situatie, termenul de 60 de zile s-a incheiat la data de 29 iulie 2015.

p.s. Data absolvirii se dovedeste cu adeverinta eliberata de catre unitatea scolara absolvita---respectiva adeverinta este un document obligatoriu al dosarului care trebuie sau trebuia sa il depui la AJOFM.

| RareşTPUro a răspuns:

Somajul este 6 luni... doar peste un an mai poti beneficia (sa depui din nou actele la somaj)

P.S. nu stiu daca la asta te-ai referit.