| mariana1888 a întrebat:

Am terminat facultatea in 2012 si am fost angajata pana in iulie 2013. Doresc sa ma angajez dar fara sa fiu remunerata pentru cateva luni. Exista vreo forma legala prin care o firma sa ma primeasca sa lucrez fara sa fiu platita? Cred ca daca as mentiona acest lucru in scrisoarea de intentie/cv mi-as creste sansele de a obtine un loc de munca in domeniul in care doresc. Mentionez ca sunt dispusa sa lucrez cu jumatate de norma.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Se cheama internship fara plata (pentru ca exista si internship-uri care platesc, mai mult sau mai putin). Dureaza intre 3 si 6 luni. Dupa aceasta perioada de ''proba'' in care iti faci ucenicia in companie/firma si inveti basic-urile, poti deveni angajat permanent. Acum ca ai adus vorba, care e domeniult au de interes?happy.

4 răspunsuri:
| pedobear a răspuns:

Internship. cred ca ucenicie ar veni in romana happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Internship

| diaac a răspuns:

Poti face voluntariat. Dar nu te baza pe voluntariat ca o posibilitate de angajare ulterioara - se poate, dar nu se prea intampla. Eu lucrez ca voluntara de 2 ani intr-un ONG si nu mi s-a propus sa ma angajez pe un post platit, in aceeasi situatie sunt si multi alti voluntari pe care ii cunosc. Deci daca vrei experienta in domeniu, cauta un voluntariat potrivit in orasul tau; daca vrei sa te angajezi mai usor, cauta totusi direct un post platit. Succes!

| mariana1888 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.In cazul in care nu mai sunt proaspata absolventa si la firma la care am lucrat pana in 2013 m-am anagajat dupa ce am terminat facultatea, mai poate fi vorba de internship? Credeam ca doar pentru studenti si proaspat absolventi este valabil.