| Buca1 a întrebat:

Am trei restanțe acumulate in aceasta sesiune de examene din vară și lucrul asta ma macina mult.Nu știu cum să gestionez o asemenea situație și vrea să vă cer un sfat.Țin să menționez că am și note mari,dar restanțele astea nu îmi dau pace, sunt și la o facultate grea,unde examenele se iau destul de greu și mi-e frica că trebuie să mă zbat cu restanțele astea pana ce termin facultatea, nu pot sa îmi imaginez cate se vor acumula pana la terminarea facultății. Problema e că am coșmaruri noaptea că nu am ales cum trebuie facultatea și nu merita să mă chinui cu ea, dar totodată vreau sa o termin și îmi place domeniul. Nu îmi dau seama daca mai sunt persoane care au teama asta de restante, așa cum am ajuns sa o dobandesc eu intr-o singura sesiune. Apreciez fiecare sfat! Mulțumesc anticipat!
PS:încă nu am dat restantele (sesiunea o am in toamna )

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Hope1992 a răspuns:

Restantele inseamna pur si simplu ca nu ai luat un examen,nu e un capat de tara, acum ca ai vacanta asta,incearca sa iti partitionezi materia si sa inveti asa de bine incat sa le iei in toamna,dupa chiar o sa fie mai greu ca ai altele pe cap.
Parerea mea e sa tragi aer in piept, te linistesti. Apoi scoti materiialele, problemele sau teoria (nu iti stiu facultatea, dar problabil le ai pe ambele) si tot inveti cate putin, in ultimele 2 saptamani sa mai treci macar de 2-3 ori prin tot, dar in rest sa inveti incetisor sa simti totusi ca ai o vacanta.
Daca stii ce s-a dat la sesiunea din vara, stii pe ce sa te concentrezi oarecum. Intreaba oamenii mai mari daca mai au idee ce s-a dat in anul lor, etc. Mult succes sa ai!