| Floreenofficial a întrebat:

Salut.Sunt foarte foarte suparat pentru ca azi incepe sesiunea la facultate si o sa ma duc degeaba la examene.Am luat toate examenele in primii doi ani si anul asta ar trebui sa termin doar ca nu o sa reusesc sa iau licenta fiindca am doua restante din primul semestru, iar semestrul asta nu am fost la ore mai deloc pentru ca nu imi place si cred ca o sa pic mai toate examenele.Le-am spus parintilor acum un an ca nu mai imi place sa invat dar din pacate am continuat facultatea desi voiam sa ma las dar nu am avut curaj si acum o sa ma duc la examene degeaba fiindca nu voi lua nicio diploma, nu cred ca termin anul asta. Nu imi place la facultate, nu imi mai place si nu mai pot sa invat de vreun an. Pierd timpul degeaba la examene. O sa zac in pat de suparare in toate zilele o perioada pana vad ce se mai intampla. Nu mai pot sa fac nimic de suparare! Voi fi o leguma. Nu mi se pare deloc amuzant cand ma gandesc ca ma duc degeaba la examene.Voi ce ziceti? Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Pierd timpul degeaba la examene."

"O sa zac in pat de suparare in toate zilele o perioada pana vad ce se mai intampla"

Ia zi tu, unde crezi ca pierzi timpul mai tare? La examene sau in pat?

| Sn4k3 a răspuns:

Te apuci de invatat, chiar daca nu iti place, doar cateva zile nu mori, pe urma iei examenul si gata.

| OoBunnyoO a răspuns:

Si chiar daca nu termini anul asta, nu vad niciun motiv pentru care nu ai invata pentru examenele din semestrul asta. Macar cand o sa dai toate examenele in loc de 6, 7 (restantele de acum, plus restantele din semestrul trecut) vei avea doar 2 si anume, restantele din semestrul trecut.

Daca nu vrei sa te duci si sa stai degeaba la examene, apuca-te de invatat. Daca nu iti place sa inveti si nu iti place nici sa mergi fara sa stii nimic la examen, atunci ia-o invers. Ce iti displace cel mai tare? Sa inveti sau sa te duci fara sa stii nimic la examene? Daca este prima optiune, atunci lasa-te de facultate, desi ar fi pacat dupa doi ani de zile, si apuca-te de munca. Daca iti displace mai mult ideea sa mergi nepregatit la examene, decat sa nu inveti nimic, atunci apuca-te de invatat.

| Rodicanegrescu a răspuns:

Curaj! Mergi la exameni, sti doar ca prima conditie sa iei un examen este sa te prezinti.Ar fi bine sa termini ce ai inceput si sa nu iti irosesti ani din viata.Este important sa termini facultatea.Cu siguranta ca vei mai face si alte lucruri importante in viata care o sa iti placa mai mult.Fiul meu avea in ultimul an de facultate o multime de restante si nu avea nimic lucrat la lucrarea de diploma.Si sti ceva? Si-a luat toate examenele si licenta! Fii optimist si nu uita, dupa ploaie, intotdeauna vine si soarele! Iti tin pumnii! Cu drag!

| Brieezer a răspuns:

Nu stiu ce sa spun! Trebuie sa te pui pe invatat. Daca nu iti place de ce ai stat pana in anul 3? Acum cand esti in anul 3 e cam tarziu sa nu te mai duci. Invata si termin-o.