| 마리아 a întrebat:

TPU!

Acum trec in anul II la Facultatea de litere, Oradea si vreau sa va pun o intrebare legata de restante si medii.

Am doua examene la pe care nu le-am dat si nu am fost nici la restantele din vara. Ce se intampla daca nu le dau nici in sesiunea de restante din toamna?
(Media imi iese 8.84 si credite am 31 pe primul semestru dar numai 25 pe al doilea, deci 56 in total pe primul an)

Va rog sa imi raspundeti daca aveti informatii sigure despre acest subiect. Multumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te interesezi care este numarul minim de credite cu care poti promova, el fiind diferit de la facultate la facultate (intrebi la secretariat sau verifici in contractul de studii). daca nu ai indeplinit numarul de credite (sa zicem ca era 60), poti face o cerere sa ti se aprobe o reexaminare (daca ai un motiv intemeiat). Daca promovezi unul sau amandoua examenele si strangi creditele necesare, vei trece in anul II. Daca nu ti se aproba reexaminarea sau nu strangi numarul de credite necesare, vei fi exmatriculat si va trebui sa te inscrii din nou la admitere.
Daca numarul minim de credite pentru promovare era mai mic decat 56, vei trece in anul II, urmand ca pana in toamna urmatoare sa iti promovezi examenele. daca nu o vei face, vei pierde si taxa platita pentru anul II si vei fi exmatriculat, urmand sa dai din nou admiterea.

| AFR81 a răspuns:

Anul l-ai promovat. Nu se intampla nimic daca nu te-ai prezentat acum in vara, iti raman doar examenele restante pana cand te hotarasti tu sa le dai.