| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Are ceva daca pic bacul dar il iau anul urmator cu nota mare?
Salut TPU! Sunt la mate-info si trec a 11-a.Chiar daca mai am 2 ani sa ma pregatesc nu cred ca mi-ar ajunge ca sa iau o nota foarte mare-in cazul cel mai fericit iau 8.75, care da, e o nota maricica dar nu o nota cu care poti intra la o facultate/sectie de top....si dupa cum am spus, in cazul fericit, pentru ca daca ma gandesc bine, cel mai probabil iau cam 8.30-8.40.Totusi, daca as mai avea inca un an la dispozitie sa-mi invat pentru bac, avand in vedere ca ar fi aceiasi materie s-ar putea sa iau peste 9 si probabil sa intru la o facultate mult mai buna, care ii va asigura probabil viitorul.Si, ma gandesc ca pe de o parte ar fi mai bine sa nu dau bacul prima data, sa ma pregatesc pentru anul viitor, iar anul viitor sa iau o nota mult mai mare.Adevarat, pierd eu un an din viata, dar mai bine pierd un an si stiu ca am viitorul asigurat decat sa il dau cand ar trebui si sa intru la o facultate pe care s-o fac doar ca sa fie acolo.Idea e ca, ma gandesc ca n-o sa scap bazma curata cu faptul ca n-am dat bacul cand ar fi trebuit-probabil o sa-mi apara in fisa matricola sau ceva ca nu l-am dat prima data si probabil o sa ma afecteze lucrul asta; si de asta mi-e mie frica.Deci:
ARE CEVA DACA NU DAU BACUL PRIMA DATA DAR DUPA IL IAU CU NOTA MARE? O SA MA AFECTEZE CA N-AM DAT BACUL LA TIMP LA INTRAREA LA FACULTATE SAU LA JOB? E MAI AVANTAJOS SA NU DAU BACUL CAND TREBUIE, SA STAU UN AN PE BARA DAR DUPA SA INTRU LA O FACULTATE/SECTIE FOARTE BUNA CARE O SA-MI ASIGURE VIITORUL?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculeaza cate zile mai ai pana la BAC si inmulteste cu cate 10 probleme rezolvate ZILNIC.
Sunt peste 3000 de probleme rezolvate (cate 1000 la fiecare materie), care iti GARANTEAZA o nota de peste 9.50, chiar daca esti trezit din somn!

Si in acest caz DE CE sa pierzi un an degeaba?

| Adry05 a răspuns:

Daca faci si pregatire ai timp suficient sa te pregatesti cu-n an inainte de bac.

| Yurisa a răspuns:

Eu am fost o lepra 3 ani de zile si in a 12-a m-am pus pe invtat si am avut media peste 9 la bac laughing Sansele ca tu sa iei nota mare daca te apuci din clasa a 11-a sunt mari spre foarte mari

| Phantelul a răspuns:

Salut, ai suficient timp sa iei o nota mare la bac, nu are rost sa pierzi 1 an degeaba zic eu si nu facultatea sau sectia din cadrul acesteia iti asigura viitorul nici pe departe. Parerea mea, dai examenul la timp ca poti scoate o medie foarte buna de peste 8.