| Iulian890 a întrebat:

Salut, eu anul viitor dupa terminarea liceului si daca iau bacul as vrea sa intru la o facultate. Voi ce credeti e bine sa fac facultare? Sau cu bac ce meserii gasesc?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai o pasiune /hobby, atunci merita sa inveti meserie sau chiar sa faci si facultate in acel domeniu sau intr-un domeniu invecinat.
Daca nu esti interesat de nimic, atunci poti invata o meserie banoasa, cu care dupa 8-10 ani de experienta sa devii mester si sa-ti deschizi afacerea proprie.

| Iulian890 explică (pentru Bula):

Pai mie imi place istoria, dar stii cumva daca intru la facultatea de istorie dupa aia pot sa devin profesor?

| Bula a răspuns (pentru Iulian890):

Poti deveni profesor daca faci si modulul pedagogic.

| Adry05 a răspuns:

Da, normal ca e bine, iti deschide portile spre locuri de munca mai bine platite daca esti bun in domeniul pentru care te pregatesti si nu alegi vreo facultate care te cam face din start somer

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu bacul nu găsești meserii, căci liceul și bacul nu te califică pentru nici o meserie. Ești muncitor necalifiicat.
E bine să faci facultate dacă îți place să înveți, să mai stai 3-5 ani în bancă, să treci prin examene, să ai apoi o profesie care este plătită în general mai bine decât muncile manuale.
Dar într-un an este bine să te informezi ce meserie, profesie cu facultate ți-ar plăcea să îți duci cu ea viața. Sau invers, ce profesie manuală tehnică ai dori, cu un curs de calificare sau curs postliceal.

| Frank51 a răspuns:

Depinde ce vrei de la viata. Daca vrei ceva mai mult si ai asteptari de la tine, evident faci facultate si iti dezvolti intelectul si mentalitatea.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai gandeste-te ce vrei sa faci pe viitor. E bine sa faci o facultate, dar intr-un domeniu in care sa-ti gasesti loc de munca, ca dupa ajungi ca cei care se plang ca facultatea e degeaba.