| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa gasesc informatii cu privire la facultatile din Romania, si eventual ce poti face dupa ce termini facultatea. Eu sunt la profil uman, dar nu as prefera politica sau istoria, sau relatii internationale. Vreau ceva ce se va cere in viitor si nu inteleg de ce unora le este ciuda cand zic ca vreau o meserie bine platita. Eu as dori sa fiu ghid turistic, desi stiu ca este foarte greu. Stie cineva unde gasesc informatii despre facultati?

4 răspunsuri:
| narcis13 a răspuns:

Informatii gasesti pe site-urile universitatilor/facultatilor respective.
Daca vrei un loc de munca sigur, poti incerca sa dai admitere la Academia de Politie din Bucuresti, dar trebuie sa te pregatesti serios.
Ca sa fii ghid turistic trebuie sa obtii un atestat.Trebuie sa stii macar 2 limbi straine la nivel avansat, sa ai cunostinte bune de cultura generala, in special istorie si geografie.Succes!

| Misterious a răspuns:

In fiecare an scolar se organizeaza ce spunea brianna in cadrul unei facultati.si in clasa a8a imi aduc aminte ca a fost organizat asa ceva... Facultatea de turism trebuie sa o faci sau poti sa fii translator sa urmezi o facultate de litere.dreptul.psihologia sociologia, asistenta sociala sunt multe facultati pe care le poti urma dupa ce termini profilul uman.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da un search la google facultati+un anumit oras, care vrei tu
la timisoara, de curand, a fost o expozitie a facultatilor, unde au oferit pliante, brosuri si ai putut si sa discuti cu ei.intereseaza-te, poate si in orasul tau se organizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ave google...cred ca stii sa-l folosesti...
multi oamenii vor o meserie bine platita, dar au prea multe pretentii de la ei insisi! sper sa devii ghid turistic! eu cand voi creste mare vreau sa devin cameraman, pacat ca n-am "pile" pentru a intra in televiziune! iti urez succes