| anonim_4396 a întrebat:

As dori un sfat. Dau fundita happy

Sunt confuza in legatura cu viitorul meu. Sunt pasionata de domeniul medicinii, dar si de literatura. Doresc sa lucrez in sistemul medical, dar nu stiu ce sa aleg intre asistent medical sau medicina generala.

In primul rand, ca si asistent medical as termina facultatea mai devreme, as putea intr-un final sa-mi fac o familie si as avea mai mult timp pentru citit literatura.

In al doilea rand medicina mi se pare cea mai grozava meserie, ( nu zic ca vreau sa ajut lumea, pentru asta exista voluntariat si consider ca daca nu ne punem munca in folosul altora suntem degeaba, nu asta e scopul principal), ma pasioneaza tot ce tine de om, de gandire, de anatomie.

Nu am invatat la biologie cat e necesar pentru admitere la medicina, poate cu chiu cu vai as intra la asistenti medicali generalisti. Anul viitor voi avea 23 si la varsta asta inca nu stiu ce naiba sa fac.

Voi ce pareri aveti?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In primul rand, tine cont ca facultatea de medicina dureaza 6 ani, dupa care mai dureaza si rezidentiatul undeva intre 2 si 6 ani. Deci vei termina studiile si vei porni in cariera undeva in jur de 32 de ani, deci cam cu 4-5 mai tarziu decat cei care au pornit cu facultatea de medicina imediat ce au terminat liceul happy In plus, facultatea de medicina este si o facultate scumpa, ai nevoie de resurse financiare destul de importante si pentru taxa, si pentru materialele de studiu necesare pe care trebuie sa ti le procuri singura. Daca spui ca nici nu ai invatat suficienta biologie nu e sigur ca o sa intridin prima, deci iar trece timpul. Stiu ca se poate argumenta ca nu conteaza varsta cand vrei ceva, dar crede-ma, conteaza, sunt foarte multe alte aspecte ale vietii care sunt implicate si varsta are si ea un cuvant de spus. Mi s-ar parea mai realist sa incerci la asistenti, precum ai spus, ajuti oamenii foarte mult si asa si se incadreaza ceva mai bine din mai multe puncte de vedere. Succes!

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Vrei sa alegi intre doua lucruri, pentru care nu esti 100% pregatita macar pentru unul.Problema cu familia, acum las-o deoparte.Vezi unde esti mai bine pregatita,ce iti place mai mult sa profesezi si unde crezi ca vei gasi de lucru(particular, la stat sau la patron). Chestia cu medicina, parca ar fi exclusa ("nu am invatat la biologie... poate cu chiu cu vai as intra").De literatura(sa faci o facultate cu specific uman), nu prea spui nimic! Familia si cititul, se pot face impreuna cu cariera.Nu stiu ce sa te sfatuiesc, deoarece nici tu nu prea stii ve vrei! In primul rand cauta ceva, un servici, ca sa te poti intretine intr-o forma de invatamant! Familia, lasa gandul asta pe mai tarziu.

| pietrean a răspuns:

Ai auzit, cred,ca au fost persoane si in Romania chiar,care au facut facultatea odata cu nepotii. Daca vrei sa faci ceva,fa si gata! De ce sa te impiedice varsta, daca bani pentru scoala ai, timp ai, familia te v-a ajuta, minte ai ca sa inveti.Ce iti lipseste,"recomandarea" cuiva?

| alexutzaTaa a răspuns:

Eu iti recomand medicina generala

| MironAndrei1 a răspuns:

Pai ai putea merge pe medicina, in timpul liber sa lucrezi pe literatura, mai incolo cand est mai batrana sa te faci profesoara happy

| subzero00ro a răspuns:

Poti intra linistita la AMG (asistent medical generalist) este o meserie frumoasa si interesanta, dar trebuie sa ai rabdare cu oamenii si trebuie sa ai si un pic de sange rece pentru cazuri diferite etc. dar si empatie fata de bolnavi. Intr-un fel aceasta meserie de asistent medical cere sa fi un om echilibrat si cu bunavointa. Partea de literatura o poti face in timpul liber. Depinde doar de tine ce vrei sa faci cu adevarat. Iti spun ca bolnavi si spitale vor exista intodeauna si oricand avem nevoie de medici si asistenti.
Mult succes!

| florymya a răspuns:

Eu zic sa te faci asistent medical:cum ai zis si tu ca ai mai mult timp pentru citit si pentru familie.Parerea mea. Funda!