| buzz_3237 a întrebat:

E cineva de pe acest site asistent/a medical/a? Spune-ti-mi daca sunteti multumiti de acest job. As vrea sa fac postliceala de asistenti medicali generalisti cu toate ca am o facultate de marketing.

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Meseria de asistent medical implica multa daruire, empatie si dorinta de a ajuta oamenii, rabdare, constiinciozitate, talent in ce priveste manevrele medicale.Bolnavului nu ii este tot una ca e intepat de 5 ori pana i se pune o perfuzie sau e intepat doar o data. In aceasta meserie trebuie sa fii capabil sa te detasezi de problemele de acasa si sa iti indrepti atentia in totalitate asupra bolnavului intrucat ai o raspundere imensa. Turele de noapte sunt epuizante, lucrezi in weekend, sarbatori, cand altii stau acasa. Daca nu esti facut pentru meseria asta este un chin atat pentru asistent cat si pentru bolnav. Gandeste-te bine, este o meserie frumoasa dar care te solicita atat fizic, cat si psihic si implica daruire totala daca vrei sa fii un asistent bun.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Am fost asistentă medicală și am plecat din sistem.
De ce? Pentru că este infect. Pe afară este vopsit gardul și în curte leopardul în putrefacție.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, nu cred ca merita. Esti prost platita, pacientii te jignesc, te condamna si fiindca respiri, esti victima tuturor campaniilor de presa, iar daca esti bun, muncesti cat zece, fiindca in sistem sunt mult prea putini oameni si angajarile sunt blocate de un an si ceva si nu se intrevede nici o iesire. Eu sunt medic, imi place ce fac, dar simt ca salvez niste oameni pentru care asta nu inseamna absolut nimic, niste oameni incapabili sa-mi aprecieze munca.

| EUSIATIT a răspuns:

Parerea mea este ca e bine ideea de a face acea scoala dar loc de munca? oare vei gasi? doar sa pleci in afara ca ai ci... sau poate ca vei invata sa faci injctii si alte lucruri care te ar putea ajuta sa faci in particular adioca o perfuzie. un tratament la domiciliu [injectii]. altfel cam mic salariul

| scarly86 a răspuns:

Nu sunt asistenta medicala, dar am cunostinte care sunt si tot ce ti pot spune este sa mergi sa profesezi in italia daca te hotarasti sa faci postliceala.italia este raiul asistentilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine. Daca ai deja o facultate vei fi extrem de frustata sa fii doar asistenta.Nu mai vorbesc de faptul ca asta e o meserie care cere daruire, nu orice om are putea sa vada sange, urina, fecale, puroi, vome, mizerie, suferinta, moarte in fiecare zi.
Nu e o meserie pe care s-o faci numai pentru bani. Oamenii nu sunt bucati de hartie pe care sa-i pui la cos daca ai gresit ceva.
Cauta ceva in domeniul economiei, cred ca ti s-ar potrivi mai bine.