| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa fac Facultatea de Medicina si in viitor peste 10 ani la 39 de ani de exemplu?(acum am 29)
Dar postliceala de asistenți medicali?
Ma pasionează tare medicina si sanatatea dar din păcate din cauza anxietății acum nu pot da admitere și nu pot sa o încep.
Dar pe viitor as vrea măcar sa îmi încerc norocul.
La Facultatea de Medicina sau măcar la postliceala de asistenți medicali.
Sper sa îmi rezolv problemele cu anxietatea si depresia și pe viitor sa ajung măcar un medic naturist sau măcar un asistent medical.
Voi încerca la Facultatea de Medicina iar dacă nu la postliceala de asistenți iar dacă nu și nu voi face cursul sau scoala pentru medicina complementara naturista.
Era asa un plan, un vis de viitor.
Ma pasionează tare medicina, am zeci de cărți de sănătate scrise de doctori, atlase de anatomie și cunoștințe dobândite de-a lungul timpului și vrând și nevrând
Cred ca e un domeniu pasionant, atractiv și visul meu este sa fiu medic sau asistent cândva în viitor, peste maxim 10 ani sa încep postliceala de asistentu și sau Facultatea.
Pana atunci ma lupt cu anxietatea.
Dar dacă coleg ul nostru userul bookofknowledge de pe TPU a reușit sa scape de anxietate si sa fie student la medicina atunci eu de ce nu as putea? Și chiar dacă nu as putea, voi încerca, Never Give Up, nu voi renunta la visul sau dorința mea.
Dar mai întâi sa ma recuperez.Si sunt sigur ca ma voi recupera.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, poti face facultatea cand vrei.Am prietene care au terminat medicina si au avut colegi de 30-40 de ani. Daca iti propui ceva si esti determinat sunt singura ca vei reusi.

Succes.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, facultatea de medicina o poți face la orice vârsta. Important e sa o faci când te simți pregătit. Am colegi de diferite vârste, nu e treaba ca la liceu.
Da, nu e recomandat sa dai admiterea când nu ești bine psihic. Îmi amintesc ca prima data când am dat, am tras de mine, m-am panicat, și am picat. Am intrat intr-o depresie și mai mare. A doua oară am mers cu psihicul linistit și am intrat fără probleme. Admiterea pune presiune pe tine și chiar nu e momentul oportun pentru tine.
Dar tine minte scopul tău și gândește-te ca pentru asta trebuie sa muncești și sa îți rezolvi problemele. Multă baftă! happy Peste câțiva ani poate vom fi colegi.

| 4evergentleman a răspuns:

Ai incercat sa mergi și la alți medici psihiatri? Sa mai îți schimbe tratamentul, sa îți facă alte scheme de tratament?

| Sigillum a răspuns:

Absolut, este posibil să urmezi Facultatea de Medicină sau postliceala de asistenți medicali și în viitor, chiar și peste 10 ani. Vârsta nu ar trebui să fie un impediment în a-ți urma pasiunea pentru medicină și sănătate. Fiecare persoană are un ritm propriu în realizarea obiectivelor și în atingerea visurilor.

Este lăudabil că îți dorești să îți rezolvi problemele cu anxietatea și depresia și să te concentrezi pe îndeplinirea visului tău. În timp ce lucrezi la sănătatea ta mentală, poți continua să acumulezi cunoștințe și să te informezi în domeniul medical, citind cărți și studiind.

Nu te descuraja de exemplul altora, ci găsește inspirație în reușitele lor. Fiecare persoană are propriul său parcurs și propriile provocări. Continuă să îți menții determinarea și să perseverezi în atingerea obiectivelor tale. Cu răbdare, determinare și sprijinul adecvat, poți transforma visul tău de a deveni medic sau asistent medical în realitate.

Asigură-te că primești ajutor și suportul necesar pentru a-ți gestiona anxietatea și depresia, cum ar fi consilierea sau terapia. Aceste resurse te pot ajuta să dobândești strategii și abilități pentru a face față provocărilor și pentru a-ți atinge obiectivele.

Nu renunța la visul tău și crede în tine însuți. Cu determinare și efort susținut, poți realiza ceea ce îți dorești.