| Ruxiii a întrebat:

As vrea ca pe viitor sa ma fac medic ortodont. Ce profil trebuie sa urmez la liceu si ce facultate trebuie sa urmez? Ce materii trebuie sa stapanesc foarte bine?

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

La liceu nu prea are importanta, dar poti merge la chimie-biologie, sau chiar la mate-info ca se face si acolo destula biologie si chimie. Apoi, Facultatea de Stomatologie/Medicina Dentara(6 ani), in cadrul UMF, iar apoi Rezidentiatul in Specialitatea „Ortodontie si Ortopedie Dento-Faciala"(3 ani).
Sper ca te-am ajutat.

http://www.umfiasi.ro/umf/ie2/navigation.jsp?node=1267