| BiscuiteeeMoale a întrebat:

Ce inseamna medic cosmetolog? daca as vrea sa ma fac medic cosmetolog ce facultate ar trebui sa urmez? Unde se afla facultatea asta I don't know Iar la liceu ce profil ar trebui sa urmez? Fundacrying

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista medic cosmetolog, exista medic dermatologi care au supraspecializare pe dermato-cosmetica. Asta inseamna ca trebuie sa faci facultatea de medicina (6 ani), sa iei o nota foarte mare la rezidentiat, sa-ti alegi dermatologie, sa faci 4 ani de rezidentiat pe dermatologie, sa dai examenul de specialitate si apoi sa faci un curs de 6-12 luni de dermato-cosmetica. Ca sa faci medicina e important un profil de liceu de tip stiintele naturii (multa fizica, chimie si biologie) si e important sa alegi cel mai bun liceu ca sa inveti foarte foarte mult.

| milena_1516 a răspuns:

Medicul cosmetolog este cel care se preocupa cu cosmetetica sau cu ingrijirea pieli, facultatea de medicina si de acolo poti urma pe ramura chirurgiei plastice facultatea se afla in Romania evident si cred ca e la Bucuresti, profilul liceului ar trebui sa fie bazat pe biologie sper ca te-am ajutat funda?

| FadetoBlack a răspuns:

Bunăăă
cosmetologie este Eliminare normala sau patologica a stratului cornos al pielii, de aici îţi dai seama ce este ceva şi în legătură cu deramtologia...
trebuie să umezi facultatea de medicină, iar profilul est bio-chimie
baftăă!

| Enathetic a răspuns:

Medic cosmetolog specialist în cosmetologie. Cosmetologie inseamna stiinta care se ocupa cu infrumusetarea corpului. Dermatofarmacia şi cosmetologia este o specialitate în care sunt combinate noţiuni din domeniile dermatologiei, cosmetologiei şi farmaciei (formularea şi prepararea produselor dermo-cosmetice) care se completează reciproc şi le extinde domeniul de aplicare
Scopul cursului este de a familiariza studenţii cu noţiuni despre: structura pielii, mecanismele de fotoprotecţie, aging, seboreice şi de apariţie a acneei, tulburări pigmentare cutanate, produsele dermo-cosmetice şi formularea acestora, informare şi consiliere în alegerea de produse cosmetice în funcţie de context. Cateva lucruri le poti invata de aici : http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/facultate-de-cosmetica. Facultati nu stiu. Sper ca te-am ajutat. Eu atat m-am putut informa, atat ti-am spus. Bafta!