| aal a întrebat:

As vrea sa beneficiez de somaj.cum ar trebui sa procedez?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La oficiu fortelor de munca primesti toate indicatiile necesare.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mergi la somaj. acolo iti vor da toate informatiile necesare. Tot ce stiu despre acest subiect este ca nu primesti somaj daca studiezi (liceu, facultate, master, doctorat)... Poti primi in cazul in care ai terminat o institutie de invatamant, iar pentru aia trebuie sa mergi la somaj, sa iti depui dosarul in maxim 2 luni de la absolvire si apoi sa mai mergi o data pentru a mai depune niste documente si pentru a primi somaj. In prima faza doar te iau in evidenta.

| Diav0la a răspuns:

Trebuie sa mergi la oficiul fortelor de munca ...acolo sunt afisate categoriile in care ar trebui sa te incadrezi ca sa primesti somaj in conformitate cu legile in vigoare. Daca te incadrezi intr-una din acele categorii va trebui sa faci un dosar care sa contina :
actul de identitate, in original si copie
actele de studii si de calificare, in original si copie
certificatul de casatorie, in original si copie;
adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
actele eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.

| miha_3376 a răspuns:

Cred ca te duci la fortele de munca si acolo iti depui somajul sau la posta...nu prea sunt sigura de a2a varianta

| ioanapysycuutata a răspuns:

Nu stiu!